be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsink/Radiator Black 1 pc(s)
£22.38
£18.65
MC1, M.2 2280, Black
- Lower temperatures for your M.2 SSD
- Allows maximum read/write speed for an extended lifespan
- Fits both single and double sided M.2 2280 modules
- All-black finish for an elegant look
More Information
| Suitable for | Solid-state drive |
|---|---|
| Type | Heatsink/Radiatior |
| SKU | BZ002 |
| EAN | 4260052188514 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The M.2 SSD cooler MC1 provides efficient cooling, enabling maximum read/write speed for single and double sided M.2 2280 modules.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Solid-state drive |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Type | Heatsink/Radiator |
| Fan diameter | No |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Weight | 68 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 99 mm |
| Package width | 98 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 60 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 41.5 cm |
| Shipping (inner) case height | 25 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 6.86 kg |
| Products per shipping (inner) case | 96 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 3 Pack - 140 mm A...
Shop NowARCTIC Freezer 36 CO Multi Compatible Tower CPU Co...
Shop NowFractal Design Aspect 14 RGB PWM Computer case Fan...
Shop NowARCTIC Freezer 36 Multi Compatible Tower CPU Coole...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse - 120 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 3 Pack - 14...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 3 P...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (Black) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 3 Pack 120 ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 3 Pack - 120 mm A-R...
Shop NowARCTIC Freezer 36 A-RGB (White) Multi Compatible T...
Shop NowARCTIC Alpine 23 CO - Compact AMD CPU-Cooler for c...
Shop NowARCTIC Freezer 36 (Black) Multi Compatible Tower C...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB REVERSE 1-pack White Co...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Fan - Single Pack Compu...
Shop NowASUS TUF Gaming TR120 ARGB Reverse Fan - Single Pa...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Processor Fan 12 cm Black 1 pc(...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB - 3 Pack 140 mm A-RGB PWM Fan...
Shop NowDigitus Ventilators for use in ventilator units fo...
Shop NowCorsair RS140 ARGB Computer case Fan 14 cm White 1...
Shop NowAntec P12R PWM ARGB Computer case Fan 12 cm Black ...
Shop NowGAMDIAS BOREAS E1-410 computer cooling system Proc...
Shop NowPhanteks M25G2-120 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowARCTIC S8038-10K - 80 mm Server Fan
Shop NowAntec Fusion 120 mm ARGB Computer case Fan Black 1...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 LX Processor Air cooler 12 c...
Shop NowAntec C120 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse White Com...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 140 mm PWM Reverse Black Com...
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm Black
Shop NowLian Li 12CL1 Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li 12RCL Computer case Fan 12 cm White
Shop NowLian Li Gehäuselüfter 12RCL1W1B Computer case Fa...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM Computer case...
Shop NowDeepCool FD12 ARGB Computer case Fan 12 cm Black 1...
Shop NowAntec Rainbow 120 RGB Computer case Fan 12 cm Blac...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowAerocool Eclipse 12 Pro Computer case Fan 12 cm Bl...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowARCTIC S4028-15K - 40 mm Server Fan
Shop NowAntec T120 Chipset Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM Computer case...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 140mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 140mm PWM Computer ...
Shop NowASUS TUF GAMING TR120 ARGB 1-pack White Computer c...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Triple Pack Com...
Shop NowIntel K69237-001 computer cooling system Processor...
Shop NowDeepCool AG400 Processor Air cooler 12 cm Aluminiu...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm | PWM high-speed Trip...
Shop NowKolink Umbra EX180 Black Edition Processor Hybrid ...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM high-speed Trip...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm | PWM Reverse Triple-...
Shop NowAntec P12 ARGB Computer case Fan Black 3 pc(s)
Shop Nowbe quiet! Pure Rock Slim 3 Processor Air cooler 10...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm Black 1 pc(s)
Shop NowARCTIC P14 Pro PST - 5 Pack 140 mm PWM Fan with Ca...
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop Nowbe quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer case Fan 14...
Shop Nowbe quiet! Light Wings 120mm ARGB PWM High Speed Fa...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS 4 | 120mm PWM high-speed Co...
Shop Nowbe quiet! SILENT WINGS PRO 4 | 120mm PWM Computer ...
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan
Shop NowARCTIC S8038-7K - 80 mm Server Fan - 4 Pieces
Shop NowFractal Design Momentum 12 RGB Computer case Fan 1...
Shop NowCooler Master Hyper 411 Nano Processor Air cooler ...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowFractal Design Momentum 14 Computer case Fan 14 cm...
Shop NowNZXT F140Q Computer case Fan 14 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Spectrum V3 Processor Air ...
Shop NowDeepCool AG300 Chipset Air cooler 9.2 cm Black, Me...
Shop NowNZXT F120 RGB DUO Fan 12 cm White 1 pc(s)
Shop NowCooler Master Hyper 212 Black Processor Air cooler...
Shop NowCooler Master Hyper 212 3DHP Black ARGB Processor ...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST Value Pack - Pressure-optimised ...
Shop Nowbe quiet! Pure Rock 3 Black Processor Air cooler 1...
Shop Nowbe quiet! PURE ROCK SLIM 2 Processor Cooler 9.2 cm...
Shop NowARCTIC P14 Value Pack Computer case Fan 14 cm Blac...
Shop NowIntel E97379-003 computer cooling system Processor...
Shop NowIntel Laminar RM1 Processor Air cooler Black, Blue
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
be quiet! MC1 Solid-state drive Heatsi...
£22.38
£18.65
|
Digitus Ventilators for use in ventila...
£27.82
£23.18
|
Popular
be quiet! PURE WINGS 2, 140mm Computer...
£18.82
£15.68
|
Antec Rainbow 120 RGB Computer case Fa...
£22.96
£19.13
|
Bestseller
ARCTIC P14 Value Pack Computer case Fa...
£19.85
£16.54
|
Hot Product
HPE 777290-001 computer cooling system...
£26.40
£22.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BZ002
|
DN-19 FAN
|
BL047
|
0-761345-73017-4
|
ACFAN00136A
|
777290-001
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Digitus
|
be quiet!
|
Antec
|
ARCTIC
|
HPE
|
| Type |
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|