be quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Black
£83.92
£69.93
550W, 80 PLUS Gold, ATX 3.1, EPS 12V 2.92, 160 x 150 x 86 mm
- 80 PLUS® Gold efficiency (up to 93.8%)
- ATX 3.1 PSU with full support for PCIe 5.1 GPUs and GPUs with 6+2 pin connectors
- Handles massive power excursions
- Exceptionally silent semi-passive 120mm be quiet! fan
- Semi-passive construction for quiet and energy-saving operation
- LLC technology for advanced stability and voltage regulation
- One massive high-performance 12V-rail
- One PCIe 5.1 12V-2x6 300W and 2 PCIe 6+2 connectors for powerful GPUs
- Full suite of safety features
- Meets latest requirements for modern standby
More Information
| SKU | BP024EU |
|---|---|
| EAN | 4260052192160 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
Exceptional quiet, superior features
Pure Power 13 M 550W is an ATX 3.1 compliant and PCIe 5.1 compatible power supply with semi-passive cooling. It offers peerless dependability with best-in-class features. Having both a PCIe 5.1 cable and PCIe 6+2 cables in the scope of delivery, this PSU offers outstanding compatibility with current-gen and next-gen graphics cards. Pure Power 13 M 550W offers the best combination of features with outstanding compatibility.
Pure Power 13 M 550W is an ATX 3.1 compliant and PCIe 5.1 compatible power supply with semi-passive cooling. It offers peerless dependability with best-in-class features. Having both a PCIe 5.1 cable and PCIe 6+2 cables in the scope of delivery, this PSU offers outstanding compatibility with current-gen and next-gen graphics cards. Pure Power 13 M 550W offers the best combination of features with outstanding compatibility.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 1800 RPM |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| EPS version | 2.92 |
| Noise level | 20.8 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Rifle |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 1800 RPM |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 550 W |
| Maximum input current (@220V) | 5 A |
| Peak power | 600 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power factor | 0.98 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Maximum input current (@110V) | 10 A |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 550 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V1) | 45.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Surge & inrush protection (SIP), Under voltage |
| Hold time | 21.68 ms |
| Efficiency | 92.1% |
| Number of +12V rail(s) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 500,650,800 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 800,950 mm |
| CPU power cable length | 65 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 5 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU P4 connector (4-pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| PCI Express power connectors (12-pin) | 1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Shipping (inner) case width | 32.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 58 cm |
| Shipping (inner) case height | 23.3 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, ErP |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), IRAM, RCM, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE, cTUVus |
| Certificates | |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, Federal Communications Commission (FCC), IRAM, RCM, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE, cTUVus |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 160 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2.23 kg |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Package depth | 320 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 32.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 58 cm |
| Shipping (inner) case height | 23.3 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 17.9 kg |
| Other features | |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec Neo ECO Modular NE1000G M White ATX 3.0 powe...
Shop NowCorsair RMe Series RM750e power supply unit 750 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 power supply unit 750 W 24-pi...
Shop NowMSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit 750 W 20+4 ...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop Nowbe quiet! POWER ZONE 2 750W power supply unit 20+4...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V2 ATX 3.1 power supply...
Shop NowCorsair RM850e power supply unit 850 W 20+4 pin AT...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowCooler Master MWE Gold 1050 V2 ATX 3.1 power suppl...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 850W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 750W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowNZXT C850 Gold Core power supply unit 850 W 24-pin...
Shop NowNZXT C750 Gold Core power supply unit 750 W 24-pin...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowSeasonic CORE BC-650 power supply unit 650 W 20+4 ...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowSeasonic CORE BC-850 ATX 3.1 power supply unit 850...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 550W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 850W power supply unit 20+...
Shop NowASUS AP-850G power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ...
Shop Nowbe quiet! SFX L Power power supply unit 600 W 20+4...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowASUS TUF Gaming 1000W Gold power supply unit 20+4 ...
Shop NowASUS TUF Gaming 850W Gold power supply unit 24-pin...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowASUS TUF Gaming 750W Gold power supply unit 20+4 p...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowHPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen P...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowASUS Prime AP-750G power supply unit 750 W 20+4 pi...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowCorsair RM750e power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowCorsair RM850e power supply unit 850 W 24-pin ATX ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
be quiet! Pure Power 13 M | 550W power...
£83.92
£69.93
|
Popular
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£116.33
£96.94
|
New
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£99.00
£82.50
|
Recommended
be quiet! SFX L Power power supply uni...
£109.50
£91.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP024EU
|
GPS-500A8
|
PWR-240-48
|
865414-B21
|
865408-B21
|
BN239
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Chieftec
|
Planet
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
N/A
|
server
|
server
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SFX
|