DeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black
£71.71
£59.76
850W, ATX12V V3.1, 120 mm, APFC, 20+4 Pin, CPU 4+4, 3x PCI-E 6+2 Pin, 12V-2x6(16Pin), 8x SATA, 150 × 140 × 86 mm, EU
More Information
| SKU | R-PN850D-FC0B-UK |
|---|---|
| EAN | 6933412718918 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Y |
Description
PN850D
The DeepCool PN850D is a new non-modular power supply that meets the latest Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards. With a dedicated 12V-2x6, 2 EPS, and 3 PCIe connectors, the PN850D provides stable power for a wide range of modern high-power components.
FUTURE PROOF
With the ability to provide three times the TGP for 0.1 ms, random power spikes will never be an issue. The PN850D will provide stable and consistent power for legacy and next-generation PCs for the foreseeable future.
GRACEFUL GOLD
80 Plus Gold certified to meet a high level of power efficiency under 90% of typical loads. Each unit is also rated Gold by Cybenetics.
POWER YOU CAN TRUST
Through the use of a premium main electrolytic capacitor, active PFC, full-bridge SRC LLC, and a DC-to-DC topology, the PN850D can keep the hold-up time to ≥ 16 ms under a high load of 80%.
PCI-E 5.1 POWER
Equipped with a high-grade 105C-resistant 16AWG copper-core embossed 12V-2x6 cable, the PN850D provides up to 600W for modern GPUs.
DYNAMIC HYDRO BEARING FAN
The PN850D comes equipped with a dynamic 120mm hydro bearing fan that will adjust its speed based on the cooling needs of the PSU.
HIGH QUALITY BUILD
Due to the high quality of the parts utilized, the PN850D will operate at altitudes up to 5000 meters above sea level.
PEACE OF MIND
The PN850D comes standard with a slew of well-rounded safeguards, including OPP, OVP, SCP, OTP, OCP, UVP, NLO, and SIP.
The DeepCool PN850D is a new non-modular power supply that meets the latest Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards. With a dedicated 12V-2x6, 2 EPS, and 3 PCIe connectors, the PN850D provides stable power for a wide range of modern high-power components.
FUTURE PROOF
With the ability to provide three times the TGP for 0.1 ms, random power spikes will never be an issue. The PN850D will provide stable and consistent power for legacy and next-generation PCs for the foreseeable future.
GRACEFUL GOLD
80 Plus Gold certified to meet a high level of power efficiency under 90% of typical loads. Each unit is also rated Gold by Cybenetics.
POWER YOU CAN TRUST
Through the use of a premium main electrolytic capacitor, active PFC, full-bridge SRC LLC, and a DC-to-DC topology, the PN850D can keep the hold-up time to ≥ 16 ms under a high load of 80%.
PCI-E 5.1 POWER
Equipped with a high-grade 105C-resistant 16AWG copper-core embossed 12V-2x6 cable, the PN850D provides up to 600W for modern GPUs.
DYNAMIC HYDRO BEARING FAN
The PN850D comes equipped with a dynamic 120mm hydro bearing fan that will adjust its speed based on the cooling needs of the PSU.
HIGH QUALITY BUILD
Due to the high quality of the parts utilized, the PN850D will operate at altitudes up to 5000 meters above sea level.
PEACE OF MIND
The PN850D comes standard with a slew of well-rounded safeguards, including OPP, OVP, SCP, OTP, OCP, UVP, NLO, and SIP.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | HYB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| Power Good signal delay range | 100 - 150 ms |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 - 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 110 W |
| Combined power (+12V) | 846 W |
| Combined power (+5V) | 110 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.5 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | No load operation, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Surge & inrush protection (SIP), Surge protection, Under voltage |
| Hold time | 16 ms |
| Efficiency | 90% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| SATA power cable length | 550,750,450,650 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 850 mm |
| CPU power cable length | 70 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| Number of EPS connectors | 2 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, WEEE |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | AC |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ErP, Triman |
| Compliance certificates | CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), RCM, RoHS, WEEE |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 power supply unit 750 W 24-pi...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 550W power supply unit 20+...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 750W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowNZXT C750 Gold Core power supply unit 750 W 24-pin...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 850W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowASUS Prime AP-750G power supply unit 750 W 20+4 pi...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
DeepCool PN850D power supply unit 850...
£71.71
£59.76
|
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Popular
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£99.00
£82.50
|
Recommended
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
New
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£62.59
£52.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R-PN850D-FC0B-UK
|
GPS-500A8
|
PWR-240-48
|
865408-B21
|
0-761345-11659-6
|
DN-PWR12048
|
| Manufacturer |
DeepCool
|
Chieftec
|
Planet
|
HPE
|
Antec
|
Digitus
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
N/A
|
server
|
PC/server
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
N/A
|