PLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Grey
£77.22
£64.35
DC Single Output Industrial DIN Rail Power Supply Units
- Universal AC input for full operation
- Built in active PFC function
- Protection features: short circuit, overload, over voltage and over temperature
- Cooling by free air convection
- DIN rail TS-35/7.5 or 15 installation
- UL 508 (industrial control equipment) approved
- EN61000-6-2 (EN50082-2) industrial immunity level
- 100% full load burn-in test
More Information
| Total power | 240 W |
|---|---|
| SKU | PWR-240-48 |
| EAN | 4711605283342 |
| Manufacturer | Planet |
| Availability | Y |
Description
Compact Size with more Practicability and Convenience PLANET has released a series of DC single output industrial DIN rail power supply units to make sure that industrial Ethernet devices, specially designed for the harsh working environment, get DC voltage power easily. PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units accept universal 100-240V AC input voltage and provide 48V DC power output with various watt values. Its power supply units are designed in compact size and can be installed on DIN rail TS-35 / 7.5 or 15. It is an ideal and convenient DC power feeding solution for Industrial equipment under heavy Industrial environments. Stable Performance under Difficult Environments PLANET DC single output industrial DIN rail power supply units come with such protection features as short circuit, overload, over voltage and over temperature for the stable operation of industrial Ethernet equipment. It uses the free air convection cooling system to prevent operating temperature from rising. Being able to operate under the temperature range from -20 to 70 degrees C (maximum), the DC single output industrial DIN rail power supply units can be placed in almost any difficult environments.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Cooling type | Passive |
| Performance | |
| On/off switch | No |
| Safety | Ul508, TUV EN60950-1 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Safety | Ul508, TUV EN60950-1 |
| Product colour | Blue, Grey |
| On/off switch | No |
| Cooling type | Passive |
| Power | |
| Total power | 240 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 2.5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over voltage, Overheating, Overload, Short circuit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Output power description | 240W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 113 mm |
| Weight | 1 kg |
| Certificates | |
| Safety | Ul508, TUV EN60950-1 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Output power description | 240W |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS GSK V2 ATX3.1 power supply unit 850 ...
Shop NowFractal Design Ion 3 Gold 750W power supply unit 2...
Shop NowCorsair RMe Series RM750e power supply unit 750 W ...
Shop NowMSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit 750 W 20+4 ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 power supply unit 750 W 24-pi...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowASUS Prime -750B-BLACK power supply unit 750 W 20+...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V2 ATX 3.1 power supply...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowFSP VITA GD 850W power supply unit 20+4 pin ATX AT...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 850W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 750W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowNZXT C850 Gold Core power supply unit 850 W 24-pin...
Shop NowNZXT C750 Gold Core power supply unit 750 W 24-pin...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowSeasonic CORE BC-650 power supply unit 650 W 20+4 ...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowSeasonic CORE BC-850 ATX 3.1 power supply unit 850...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 550W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 850W power supply unit 20+...
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowASUS AP-850G power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ...
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop Nowbe quiet! SFX L Power power supply unit 600 W 20+4...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W
Shop NowASUS Prime AP-750G power supply unit 750 W 20+4 pi...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowASUS TUF Gaming 750W Gold power supply unit 20+4 p...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowCorsair RM750e power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£77.22
£64.35
|
Popular
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£116.33
£96.94
|
Recommended
be quiet! SFX L Power power supply uni...
£109.50
£91.25
|
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
New
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£62.59
£52.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PWR-240-48
|
GPS-500A8
|
865414-B21
|
BN239
|
0-761345-11659-6
|
DN-PWR12048
|
| Manufacturer |
Planet
|
Chieftec
|
HPE
|
be quiet!
|
Antec
|
Digitus
|
| Purpose |
N/A
|
PC
|
server
|
PC
|
PC/server
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
N/A
|
ATX
|
N/A
|
SFX
|
ATX
|
N/A
|