be quiet! System Power 11 750W power supply unit 20+4 pin ATX ATX Black
£68.16
£56.80
750W, 80 PLUS Bronze, ATX 3.1, EPS 12V 2.92, 86 x 150 x 140mm
- ATX 3.1 PSU with support for PCIe 5.1 GPUs and GPUs with 6+2 pin connectors
- Temperature-controlled 120mm quality fan reduces system noise
- Rock-solid stability with a strong 12V-rail
- Tight voltage regulation using DC-to-DC technology
- One PCIe 5.1 12V-2x6 600W and 3 PCIe 6-2 connectors for high-end GPUs
- Dependable operation to support powerful GPUs
- Stand-by drain of less than 0.15 watts
- 80 PLUS® Bronze efficiency (up to 90.0%)
- Attractive black flat cables
- Complete suite of top safety features
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
Description
Proven reliability, quiet operation
System Power 11 750W has been built with value-oriented users in mind that do not want to pass on reliability and quietness. Elaborated features such as ATX 3.1 compatibility and a temperature-controlled fan underline the value System Power 11 750W offers even at entry-level.
System Power 11 750W has been built with value-oriented users in mind that do not want to pass on reliability and quietness. Elaborated features such as ATX 3.1 compatibility and a temperature-controlled fan underline the value System Power 11 750W offers even at entry-level.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 2100 RPM |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| EPS version | 2.92 |
| Noise level | 33.4 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | Rifle |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan speed | 0 - 2100 RPM |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Input current | 4 A |
| Power factor | 0.98 |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 750 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V1) | 62.5 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Surge & inrush, Under voltage |
| Hold time | 17.34 ms |
| Efficiency | 90% |
| Number of +12V rail(s) | 1 |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU P4 connector (4-pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| PCI Express power connectors (12-pin) | 1 |
| Technical details | |
| Shipping (inner) case width | 31.1 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 21.8 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, ErP |
| Compliance certificates | CB, CE, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Certificates | |
|---|---|
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CB, CE, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 2.04 kg |
| Packaging data | |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Package depth | 268 mm |
| Package width | 195 mm |
| Package height | 97 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.4 kg |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 31.1 cm |
| Shipping (inner) case length | 55.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 21.8 cm |
| Products per shipping (inner) case | 6 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 15.6 kg |
| Other features | |
| Screws included | Yes |
| Cable ties included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowSeasonic CORE BC-650 power supply unit 650 W 20+4 ...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowSeasonic CORE BC-850 ATX 3.1 power supply unit 850...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop NowLC-Power LC6550 V2.3 power supply unit 550 W 20+4 ...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! System Power 11 750W power s...
£68.16
£56.80
|
Recommended
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
LC-Power LC6550 V2.3 power supply unit...
£59.29
£49.41
|
Hot Product
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Popular
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£99.00
£82.50
|
New
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BP012EU
|
GPS-500A8
|
LC6550 V2.3
|
PWR-240-48
|
865408-B21
|
0-761345-11659-6
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
Chieftec
|
LC-Power
|
Planet
|
HPE
|
Antec
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
server
|
PC/server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|