Sandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
£69.96
£58.30
Sandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
- Charge your devices by sunlight
- Charge by high capacity powerbank
- Backup power anywhere
- Built-in Flashlight
More Information
| Battery capacity | 20000 mAh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| SKU | 420-73 |
| EAN | 5705730420733 |
| Manufacturer | Sandberg |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Sandberg Solar 6-panel Powerbank 20000 truly gives you all the power you need for all your devices, with up to 8 charges of a typical smartphone. When you are far from an outlet, you can charge the power bank via the large foldable solar panel complete with 6 solar panels. This way you are sure to always be able to charge your equipment. You get 2x USB-A connections, as well as 1x USB-C PD 20W connection for fast charging. A carabiner is also included, to hang off a tent or backpack for solar charging. The solar panel can be clicked on and off as needed. This is the perfect mobile charging solution, for a family vacation, a hike or another adventure.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Built-in flashlight | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Protection features | Water resistant |
| Performance | |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | Solar |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Ports & interfaces | |
| Micro-USB connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Micro-USB connectors quantity | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| Input interface | Micro-USB |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-A connector | Yes |
| Power | |
| Solar panel power | 7.5 W |
| Battery capacity | 74 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | Solar |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 111 mm |
| Package depth | 31 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 750 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Lighting | |
| Built-in flashlight | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 111 mm |
| Package depth | 31 mm |
| Package height | 202 mm |
| Package weight | 750 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Belkin BoostCharge Pro Wireless charging White
Shop NowBelkin BPD012HQBK power bank 10000 mAh Wireless ch...
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 20000 PD 130W
Shop NowBelkin BoostCharge Black
Shop NowTrust Laro Black
Shop NowALOGIC Ark 27000mAh Power Bank with 140W USB-C Cha...
Shop NowAnker 633 10000 mAh Wireless charging Black
Shop NowUrban Factory BIGEE XL POWERBANK USB-C 20.000 MAH ...
Shop NowLogiLink PA0266 power bank Lithium Polymer (LiPo) ...
Shop NowCoreParts MBX-PB006 power bank Lithium-Ion (Li-Ion...
Shop NowSandberg Car Jumpstarter Powerbank 10000
Shop NowSandberg Solar 5-Panel Powerbank 27000
Shop NowAnker A1664H11 power bank 10000 mAh Wireless charg...
Shop NowSandberg Travel Powerbank 20000 PD100W
Shop NowSandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
Shop NowSandberg All-in1 Powerbank 27000 PD 240W
Shop NowLenovo 40ALLG1WWW power bank Lithium-Ion (Li-Ion) ...
Shop NowANKER MAGGO POWER BANK (10K, MAGNETIC WIRELESS), W...
Shop NowSandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
Shop NowBelkin BPB016BTBK power bank 26000 mAh Black
Shop NowBelkin BoostCharge Pro 20000 mAh Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Sandberg Solar 6-Panel Powerbank 20000
£69.96
£58.30
|
Popular
Sandberg Outdoor Solar Powerbank 24000
£65.34
£54.45
|
Hot Product
Sandberg All-in1 Laptop Powerbank 24000
£95.70
£79.75
|
CoreParts MBX-PB006 power bank Lithium...
£56.10
£46.75
|
LogiLink PA0266 power bank Lithium Pol...
£103.03
£85.86
|
Recommended
Sandberg Powerbank USB-C PD 127W 40000
£79.20
£66.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
420-73
|
420-38
|
420-57
|
MBX-PB006
|
PA0266
|
420-63
|
| Manufacturer |
Sandberg
|
Sandberg
|
Sandberg
|
CoreParts
|
LogiLink
|
Sandberg
|
| Battery technology |
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
N/A
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|
Lithium Polymer (LiPo)
|
Lithium-Ion (Li-Ion)
|