Kingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Flash Drive
£13.46
£11.22
64GB DataTraveler Kyson USB Flash Drive
- Stylish metal and capless design
- Up to 200MB/s read speeds*
- Functional loop attaches to key rings
- Capacities of up to 512GB**
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | DTKN/64GB |
| EAN | 0740617309102 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | DataTraveler |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Kingston’s DataTraveler® Kyson is a high-performance Type-A USB flash drive with extremely fast transfer speeds of up to 200MB/s read and 60MB/s write*, allowing quick and convenient file transfers. With up to 512GB** of storage, you can store and share photos, videos, music and other content on the go. The capless metal design saves you the trouble of losing a cap, and the functional loop makes it easy to take wherever you go.
DataTraveler® Kyson is a stylish, dependable USB-A Flash drive that comes with a limited 5-year warranty.
Durable and lightweight
The compact storage solution with a stylish and durable metal casing
USB 3.2 Gen 1 speeds
Up to 200MB/s read and 60MB/s write*
Storage on the go
The capless design and functional loop make it easy to take with you
Large capacities
Up to 512GB** for your files, photos, music, videos and more
DataTraveler® Kyson is a stylish, dependable USB-A Flash drive that comes with a limited 5-year warranty.
Durable and lightweight
The compact storage solution with a stylish and durable metal casing
USB 3.2 Gen 1 speeds
Up to 200MB/s read and 60MB/s write*
Storage on the go
The capless design and functional loop make it easy to take with you
Large capacities
Up to 512GB** for your files, photos, music, videos and more
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| PIN-secured access | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Capless |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.6 mm |
| Weight | 4 g |
| Height | 4.9 mm |
| Depth | 39 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 14.14 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 5.59 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 14.14 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Compatible operating systems | Windows 10, 8.1, 8, Mac OS (v.10.10.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 403.85 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowADATA UC300 USB flash drive 32 GB USB Type-C 3.2 G...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowADATA AUV210-64G-RGD USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowApacer AH115 16GB USB flash drive USB Type-A 2.0 S...
Shop NowPNY Attaché 4 2.0 32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16 GB - Silver
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowADATA 64GB DashDrive UV150 USB flash drive USB Typ...
Shop NowADATA AUV150-32G-RBK USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 8 GB USB Type-A 2....
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowADATA AUV210-32G-RGD USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowHama Laeta Twin USB Flash Drive, USB 3.0, 128 GB, ...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowPhilips FM16FD160B USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB Drive 32 GB - B...
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 16 GB...
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 32 GB...
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowMediaRange MR914 USB flash drive 8 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Ultra Dual m3.0 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 64 GB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowADATA DashDrive UV128 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 64 G...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
£13.46
£11.22
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Popular
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.38
£11.15
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
New
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£16.50
£13.75
|
Hot Product
ADATA DashDrive UV128 32GB USB flash d...
£5.23
£4.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTKN/64GB
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
98130
|
AUV128-32G-RBE
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Verbatim
|
ADATA
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Silver
|
Orange
|
Black
|
N/A
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
32GB to 50GB
|