SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Type-A 2.0 Black, Red
£13.22
£11.02
SanDisk Cruzer Blade 64GB
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Black,Red |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 2.0 |
| SKU | SDCZ50-064G-B35 |
| EAN | 0619659097318 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
- This removable storage medium allows data to be written and erased as often as is required and is ideal for capacity expansion
- Removable USB 2.0 storage medium
- Includes SanDisk SecureAccess software (download necessary): protects your private files in an encrypted, password protected folder (128-bit AES encryption)
System Requirements:
- Operating system: Windows 2000/ME/XP/Vista/7/8, Linux, MacOS X ver. 10.1.2 or higher
- Removable USB 2.0 storage medium
- Includes SanDisk SecureAccess software (download necessary): protects your private files in an encrypted, password protected folder (128-bit AES encryption)
System Requirements:
- Operating system: Windows 2000/ME/XP/Vista/7/8, Linux, MacOS X ver. 10.1.2 or higher
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows Vista Business |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 2.0 |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows Vista Business |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Bootable | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Product colour | Black, Red |
| Certification | CE, FCC |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 17.6 mm |
| Weight | 2.5 g |
| Height | 41.5 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Package depth | 6.35 mm |
| Package width | 76.2 mm |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 21.7 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 6.35 mm |
| Package width | 76.2 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 127 mm |
| Package weight | 21.7 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 2.0 |
| Product colour | Black, Red |
| Bootable | No |
| Certification | CE, FCC |
| Housing material | Plastic |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 86 mm |
| Master (outer) case length | 264 mm |
| Master (outer) case height | 146 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.17 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowApacer AH115 16GB USB flash drive USB Type-A 2.0 S...
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowADATA UC300 USB flash drive 32 GB USB Type-C 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-16GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowADATA AUV150-32G-RBK USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16 GB - Silver
Shop NowSanDisk SDCZ480-064G-G46 USB flash drive 64 GB USB...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowPNY Attaché 4 2.0 32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 8 GB USB Type-A 2....
Shop NowPhilips FM16FD160B USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 128 GB - Black
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB Drive 32 GB - B...
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowADATA AUV210-32G-RGD USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowVerbatim Store 'n' Click - USB 2.0 Drive 3.2 GEN1 ...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 8 GB USB Type-A 3....
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 32 GB - Black
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 64 GB ...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk 173384 USB flash drive 32 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 64 GB - Black
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowSanDisk 00183579 USB flash drive 32 GB USB Type-A ...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 64 G...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 16 GB - Black
Shop NowADATA DashDrive UV128 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.22
£11.02
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.62
£11.35
|
Hot Product
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 128 GB...
£19.04
£15.87
|
New
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£16.50
£13.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCZ50-064G-B35
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
49071
|
98130
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
cap
|
capless
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
2.0
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|