Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100 W-30 MBS
£10.73
£8.94
64GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100 W-30 MBS
- Available in fluorescent Orange, Blue, Pink and Yellow
- USB 3.0 SuperSpeed
- Read speed up to 120 MB/s, and a Write speed up to 15 MB/s
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD64GBNEONYL3.0 |
| EAN | 5055288428041 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Neon USB 3.0 Flash Drive combines an eye-catching fluorescent casing with a SuperSpeed data transfer rate.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 15 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 15 MB/s |
| Read speed | 120 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Yellow |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Security | |
| PIN-secured access | No |
| Password protection | No |
| Fingerprint reader | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 18 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 54 mm |
| Depth | 8 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package height | 9.3 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 170 mm |
| Package width | 105 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 9.3 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Yellow |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Plastic |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1 and 10 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 32 GB USB Type-...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual m3.0 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 32 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowVerbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB - Blue
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 16 GB...
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB 3.0 Drive 32 GB...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW...
£10.73
£8.94
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Recommended
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.38
£11.15
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.55
£11.29
|
Popular
Verbatim V3 MAX - USB 3.0 Drive 32 GB...
£12.11
£10.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD64GBNEONYL3.0
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
SDCZ50-064G-B35
|
49806
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Yellow
|
N/A
|
Silver
|
Orange
|
N/A
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
| Capacity |
N/A
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|