Kingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/s Metal USB 3.2 Gen 1
£15.66
£13.05
64GB DataTraveler Micro 200MB/s Metal USB 3.2 Gen 1
- Ultra-small, premium metal design
- Fast data transfer speeds up to 200MB/s* read
- High capacity storage up to 256GB**
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | DTMC3G2/64GB |
| EAN | 0740617328066 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | DataTraveler |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
DataTraveler® Micro is an ultra-small, lightweight USB drive ideal for convenient plug-and-stay storage that’s compatible with computers, printers, gaming consoles and more. The drive is designed with a low-profile, premium metal casing and built-in key loop to leave in USB ports without interference. DT Micro delivers USB 3.2 Gen 1 speeds up to 200MB/s read* and up to 256GB** capacities to quickly transfer and store large files such as movies, music, games and photos.
Ultra-small, plug-and-stay design
Low-profile, premium metal casing designed to leave in a USB port with little interference
15x faster than standard USB 2.0 drives*
Store and transfer content quickly with high-performance USB 3.2 speeds up to 200MB/s* read
Expanded capacities
High capacity storage up to 256GB**
Ultra-small, plug-and-stay design
Low-profile, premium metal casing designed to leave in a USB port with little interference
15x faster than standard USB 2.0 drives*
Store and transfer content quickly with high-performance USB 3.2 speeds up to 200MB/s* read
Expanded capacities
High capacity storage up to 256GB**
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 200 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 3.1 g |
| Height | 4.5 mm |
| Depth | 24.9 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 13.33 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 13.33 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Silver |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Housing material | Metal |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, 8.1, macOS (v.10.14.x +), Linux (v. 2.6.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 383.55 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-64GB-1 USB flash drive USB Type...
Shop NowPNY Attaché 4 2.0 32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowVerbatim Store 'n' Go USB flash drive 64 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 128 GB USB Type-...
Shop NowLexar JumpDrive S80 USB flash drive 256 GB USB Typ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowADATA UC300 USB flash drive 32 GB USB Type-C 3.2 G...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 32GB 3PK USB2.0 DRIVE COURIER BLUE ETAIL
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 32GB 3PK USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO ...
Shop NowApacer AH115 16GB USB flash drive USB Type-A 2.0 S...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-120 ...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowIntegral Neon-C 128GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowADATA 64GB DashDrive UV150 USB flash drive USB Typ...
Shop NowOrigin Storage Origin 32GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 64 GB USB Type-A 2...
Shop NowVerbatim Plectra USB-C Flash Drive Black 64GB
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-16GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 8 GB USB Type-A 2....
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C META...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-120...
Shop NowSanDisk Ultra Luxe USB flash drive 64 GB USB Type-...
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB Drive 32 GB - B...
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim V3 - USB 3.0 Drive 16 GB - Black
Shop NowVerbatim V3 - USB 3.0 Drive 32 GB - Black
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-1...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16 GB - Silver
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-1...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 32 GB - Black
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 64 GB - Black
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 32 GB USB ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk 00183579 USB flash drive 32 GB USB Type-A ...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 64 GB ...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 8 GB USB Type-A 3....
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowTeam Group C145 USB flash drive 16 GB USB Type-A 3...
Shop NowVerbatim Metal Executive - USB 3.0 Drive 16 GB - G...
Shop NowVerbatim Metal Executive 32 GB - USB 3.0 Drive –...
Shop NowVerbatim Store 'n' Click - USB 2.0 Drive 3.2 GEN1 ...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowPhilips FM16FD160B USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowPNY FD64GESTEEL31G-EF USB flash drive 64 GB 3.2 Ge...
Shop NowSanDisk 173384 USB flash drive 32 GB USB Type-A / ...
Shop NowVerbatim V3 - USB 3.0 Drive 256 GB - Black
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 32 GB USB Type-A 2...
Shop NowKioxia TransMemory U301 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowIntegral NEON 3.0
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Luxe USB flash drive 64 G...
Shop NowSanDisk 124109 USB flash drive 128 GB USB Type-A 3...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 128 GB USB...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB Portable US...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB 220MB/s Met...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 256GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
£15.66
£13.05
|
Recommended
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.62
£11.35
|
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£16.50
£13.75
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.24
£11.03
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 32 GB -...
£18.88
£15.73
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 64 GB -...
£19.14
£15.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTMC3G2/64GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
98130
|
SDCZ50-064G-B35
|
49064
|
49065
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Verbatim
|
Sandisk
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
cap
|
capless
|
capless
|
slide
|
slide
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
8GB to 12GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|
64GB to 100GB
|