Intenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type-A 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Black
£10.70
£8.92
128GB Speed Line - USB 3.2 Gen 1x1, 70MB/s
- Capacities: 16 GB / 32 GB / 64 GB / 2x 64 GB / 128 GB / 2x 128 GB / 256 GB / 512 GB
- Colour: black
- Material: plastic
- Interface: Super Speed USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbit/s)
- Max. data transfer rate: Up to 70 MB/s
More Information
| Form factor | Cap |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Capacity | 128 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 3533491 |
| EAN | 4034303022069 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Y |
Description
The Intenso Speed Line is a powerful USB stick for all users who are in need of fast data transfer. Thanks to its USB 3.2 Gen 1x1 interface, it can achieve up to 10 times higher transfer speeds than standard USB 2.0 sticks and achieves data transfer rates of up to 70 MB/s. With a weight of 8 g, the stick can be optimally stowed and transported. The Speed Line is also characterized by particularly high storage capacities of up to 512 GB, which is why it offers sufficient storage space for countless photos, videos, music and other memory-intensive files.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 128 GB |
| Form factor | Cap |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 128 GB |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Form factor | Cap |
| Housing material | Plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 65 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 19 mm |
| Depth | 9 mm |
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 15 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 83 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 11 mm |
| Package weight | 15 g |
| Package weight | 20 kg |
| Case material | Plastic |
| Packaging content | |
| Case material | Plastic |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Case material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Package weight | 20 kg |
| Housing material | Plastic |
| Sustainability certificates | Triman |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Triman |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Package weight | 20 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Meta...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler ® Exodia (Black ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Portable US...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowVerbatim PinStripe 3.0 - USB 3.0 Drive 64 GB - ...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowHypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowSanDisk 00183579 USB flash drive 32 GB USB Type-A ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowSanDisk 173384 USB flash drive 32 GB USB Type-A / ...
Shop NowADATA DashDrive UV128 128GB USB flash drive USB Ty...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Intenso Speed Line USB flash drive 128...
£10.70
£8.92
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.62
£11.35
|
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Bestseller
SanDisk Cruzer Blade USB flash drive 6...
£13.24
£11.03
|
Hot Product
Verbatim PinStripe - USB Drive 8 GB -...
£12.23
£10.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3533491
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
SDCZ50-064G-B35
|
49062
|
| Manufacturer |
Intenso
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Sandisk
|
Verbatim
|
| Form factor |
cap
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
slide
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Silver
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
128GB to 256GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
8GB to 12GB
|