Kingston Technology DataTraveler 64GB 220MB/s Metal USB 3.2 Gen 1 SE9 G3
£12.66
£10.55
64GB 220MB/s Metal USB 3.2 Gen 1 DataTraveler SE9 G3
- USB 3.2 Gen 1 speeds
- Premium metal casing
- Large capacities
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Gold |
| Capacity | 64 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | DTSE9G3/64GB |
| EAN | 0740617341270 |
| Manufacturer | Kingston Technology |
| Availability | Y |
| Product Family | DataTraveler |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Experience the combination of elegance and functionality with the DataTraveler SE9 G3 USB 3.2 Gen 1 flash drive, ideal for storing and sharing your data. Rediscover its timeless, award-winning design, now enhanced with high-performance speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*, ensuring swift and seamless data transfers on Type-A host devices.
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB**, providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs.
USB 3.2 Gen 1 speeds
High speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*.
Premium metal casing for durability and style
An all-metal gold casing that's portable enough to fit in your pocket, backpack or on your keyring loop.
Large capacities for large file storage
Store and share movies, music, raw photos and more with high capacities of up to 512GB**.
Explore the expanded storage options with robust capacities now reaching up to 512GB**, providing ample space for your movies, music and diverse file storage needs.
USB 3.2 Gen 1 speeds
High speeds of up to 220MB/s read and 100MB/s write*.
Premium metal casing for durability and style
An all-metal gold casing that's portable enough to fit in your pocket, backpack or on your keyring loop.
Large capacities for large file storage
Store and share movies, music, raw photos and more with high capacities of up to 512GB**.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 64 GB |
| Write speed | 100 MB/s |
| Read speed | 220 MB/s |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Design | |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Gold |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 15.18 g |
| Height | 4.6 mm |
| Depth | 39 mm |
| Package depth | 5.6 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 429.96 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 5.6 mm |
| Package width | 101.6 mm |
| Package type | Hanging box |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 429.96 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | Yes |
| Product colour | Gold |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Housing material | Metal |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Other features | |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Compatible operating systems | Windows 11, 10, MacOS (v.10.15.x +), Linux (v. 4.4.x +), Chrome OS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 429.96 g |
Videos
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec 32GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowLexar JumpDrive M900 USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB3.0 DRIVE XPRESSION HUMMING BIRD
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowSanDisk Ultra Eco USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowHypertec 16GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Swivel HyperDrive
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Ultra USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2...
Shop NowSanDisk Cruzer Blade 64 GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowApacer AH115 16GB USB flash drive USB Type-A 2.0 S...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowSanDisk Ultra 32GB USB 3.0 USB flash drive USB Typ...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 64 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Cruzer Glide USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowOrigin Storage Origin 64GB USB-A flash drive 3.2 G...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowADATA AUV150-32G-RBK USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim Secure Pro - USB 3.0 Drive 16 GB - Silver
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB 64GB USB flash dri...
Shop NowCoreParts MMUSB3.0-16GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowSanDisk SDCZ480-064G-G46 USB flash drive 64 GB USB...
Shop NowPNY Attaché 4 2.0 32GB USB flash drive USB Type-A...
Shop NowHypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowADATA UV320 USB flash drive 64 GB USB Type-A 3.2 G...
Shop NowTeam Group C141 USB flash drive 8 GB USB Type-A 2....
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowPhilips FM16FD160B USB flash drive 16 GB USB Type-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 128 GB - Black
Shop NowVerbatim Store 'n' Stay NANO - USB Drive 32 GB - B...
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowADATA AUV210-32G-RGD USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowSanDisk 173384 USB flash drive 32 GB USB Type-A / ...
Shop NowSanDisk Ultra Fit USB flash drive 64 GB USB Type-A...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 32 GB - Black
Shop NowIntegral 4GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowIntegral 8GB HARDWARE ENCRYPTED USB 3.0 DRIVE SECU...
Shop NowSanDisk Ultra Flair USB flash drive 32 GB USB Type...
Shop NowSanDisk Ultra Dual Drive Go USB flash drive 64 GB ...
Shop NowSanDisk 00183579 USB flash drive 32 GB USB Type-A ...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 8 GB - Black
Shop NowKioxia TransMemory U202 USB flash drive 64 GB USB ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 32 GB USB Typ...
Shop NowVerbatim PinStripe - USB Drive 16 GB - Black
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 64 GB USB Typ...
Shop NowADATA DashDrive UV128 32GB USB flash drive USB Typ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Micro 200MB/...
Shop NowKingston Technology DataTraveler ® Exodia (Black ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB microDuo 3C ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB Kyson USB F...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB Kyson USB Fl...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Kingston Technology DataTraveler 64GB...
£12.66
£10.55
|
Recommended
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Hypertec 8GB USB3.0 Standard HyperDrive
£13.62
£11.35
|
Hot Product
Integral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG U...
£10.73
£8.94
|
Popular
Verbatim PinStripe - USB Drive 128 GB...
£19.04
£15.87
|
New
Verbatim Store 'n' Stay NANO...
£16.50
£13.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DTSE9G3/64GB
|
HYUSB4GB
|
HYFLUSB338GB-M3
|
INFD64GBNEONOR3.0
|
49071
|
98130
|
| Manufacturer |
Kingston Technology
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Integral
|
Verbatim
|
Verbatim
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
cap
|
capless
|
| Product colour |
Gold
|
N/A
|
Silver
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Device interface |
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
N/A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
64GB to 100GB
|
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
64GB to 100GB
|
128GB to 256GB
|
32GB to 50GB
|