connektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
£4.69
£3.91
1m DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6210 |
| EAN | 5035624049062 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 1080p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowLogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapte...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Ma...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m, Male to Ma...
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop Nowconnektgear DisplayPort to HDMI Active Adapter - M...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to VGA Adapter - Act...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct DisplayPort - HDMI, 1m Black
Shop Nowconnektgear DisplayPort to VGA Active Adapter - Ma...
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear 2m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 1m DisplayPort to HDMI Con...
£4.69
£3.91
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£5.96
£4.97
|
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£4.97
£4.14
|
Bestseller
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.42
£5.35
|
Popular
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
£3.77
£3.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6210
|
26-0700
|
26-0702
|
HDMIDVIMM6
|
372503
|
372510
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|