connektgear 2m DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
£5.11
£4.26
2m DisplayPort to HDMI Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- Full HD display 1920 x 1080 resolution
- Shielded cable preventing EMI (electro-magnetic interference)
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- NOTE: Only works from a DisplayPort source to a HDMI display
- Flexible strain relief moulded collar
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-6220 |
| EAN | 5035624023482 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 90 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapte...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowStarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowV7 Black Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowLogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB022 video cable adapter ...
Shop NowCables Direct Mini DP/HDMI 2m Mini DisplayPort Bla...
Shop Nowconnektgear DisplayPort to HDMI Active Adapter - M...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to VGA Adapter - Act...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop Nowconnektgear DisplayPort to VGA Active Adapter - Ma...
Shop NowCables Direct DisplayPort - HDMI, 1m Black
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m DisplayPort to HDMI Con...
£5.11
£4.26
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£5.96
£4.97
|
Recommended
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£4.97
£4.14
|
Popular
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.86
£5.72
|
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.25
£6.04
|
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-6220
|
26-0700
|
26-0702
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
372503
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|