SanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card
£56.26
£46.88
Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card
- Ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content
- UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving
- Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays
- Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime
- Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops
More Information
| Flash card type | SDXC |
|---|---|
| Flash memory class | Class 10 |
| Capacity | 256 GB |
| SKU | SDSDUNC-256G-GN6IN |
| EAN | 0619659200237 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
Sandisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SDXC Memory Card is ideal for professionals and enthusiasts who require large storage for high-resolution content. UHS-I Class 10 speed rating ensures swift data transfer, enabling quick file saving. Built to withstand harsh conditions, including extreme temperatures, water, shock and X-rays. Optimized for rapid photo and video transfers, streamlining post-production processes and minimizing downtime. Compatible with a wide range of devices, including digital cameras, camcorders and laptops.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 256 GB |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Design | |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Features | |
| Product colour | White |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Internal memory type | UHS-I |
| Protection features | Water resistant, Temperature proof |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 256 GB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 40 mm |
| Package height | 69 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |
| Other features | |
| Country of origin | United States |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Express 128 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card Co...
Shop NowSanDisk SDSQXAV-256G-GN6XN memory card 256 GB Micr...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 3
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowIntegral 256GB SD MEMORY CARD SDXC UHS-1 U3 CL10 V...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Ultra 32 GB SDHC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 128GB COMPACT FLASH MEMORY CARD CF UDMA 7...
Shop NowSanDisk High Endurance 256 GB MicroSDXC UHS-I Clas...
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowKingston Technology 32GB microSDHC Industrial C10 ...
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowSanDisk Max Endurance 128 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 64 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 128 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 256GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
SanDisk Ultra 256 GB UHS-I Class 10 SD...
£56.26
£46.88
|
Popular
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
Cisco 1GB SD
£76.94
£64.12
|
Recommended
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.88
£59.90
|
Bestseller
Kingston Technology SDCIT/32GB memory...
£45.37
£37.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDSDUNC-256G-GN6IN
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SD-IE-1GB=
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDCIT/32GB
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Cisco
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
| Flash card type |
SDXC
|
SD
|
CompactFlash
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDHC
|
| Flash memory class |
Class 10
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
256GB and more
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
32GB to 48GB
|