GIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Graphics Card - 12GB GDDR7, 192bit, PCI-E 5.0, 2587 MHz Core Clock, 3 x DP 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, NVIDIA DLSS 4, GV-N5070EAGLEOC ICE-12GD
£674.62
£562.18
GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Graphics Card - 12GB GDDR7, 192bit, PCI-E 5.0, 2587 MHz Core Clock, 3 x DP 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, NVIDIA DLSS 4, GV-N5070EAGLEOC ICE-12GD
- Powered by GeForce RTX 5070
- Integrated with 12GB GDDR7 192bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- NVIDIA SFF-ready
- RGB Lighting
- Reinforced structure
More Information
| SKU | GV-N5070EAGLEOC ICE-12GD |
|---|---|
| EAN | 4719331355777 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 6144 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 28 GB/s |
| Memory bus | 192 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 6144 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | White |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Power | |
|---|---|
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Weight | 2 kg |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 290 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | White |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 85 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Cables included | Power |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowGIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphic...
Shop NowLenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowLenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ad...
Shop NowHP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
GIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE...
£674.62
£562.18
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
Hot Product
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Bestseller
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.60
£521.33
|
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£619.87
£516.56
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£938.53
£782.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N5070EAGLEOC ICE-12GD
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
4X61P69962
|
8D6B8AA
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
Lenovo
|
HP
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
| Memory bus |
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
N/A
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
4
|
0
|
N/A
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|