ASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 GB GDDR7
£384.28
£320.23
NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7, 627 TOPs, PCI Express 5.0, OpenGL 4.6, 128-bit, 28 Gbps, 550W, 1 x 8-pin
- AI Performance: 627 AI TOPS
- OC mode: 2580 MHz (OC mode)/ 2550 MHz (Default mode)
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Low-profile Design leaves space for cables and airflow in small chassis
- IP5X dust resistance offers protection from particle ingress for better durability
- Dual ball fan bearings can last up to twice as long as sleeve bearing designs
- Auto-Extreme technology uses automation to enhance reliability
- GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal control and system monitoring
More Information
| SKU | 90YV0N90-M0NA00 |
|---|---|
| EAN | 4711636177139 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
Description
The ASUS GeForce RTX™ 5060 LP BRK 8GB GDDR7 OC Edition is big productivity in a small package
Big Productivity in a Small Package
ASUS GeForce RTX™ 5060 LP BRK is a low-profile, compact graphics card that enables multi-monitor productivity.
Big Productivity in a Small Package
ASUS GeForce RTX™ 5060 LP BRK is a low-profile, compact graphics card that enables multi-monitor productivity.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor boost clock speed | 2550 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 3840 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Processor frequency (OC mode) | 2580 MHz |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPort version | 2.1a |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 3840 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDCP version | 2.3 |
| NPU performance up to | 614 TOPs |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| Number of slots | 2 |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 2 |
| Height | 69 mm |
| Depth | 38 mm |
| Length | 175.8 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Multicolour |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 300 mm |
| Package height | 218 mm |
| Package depth | 55 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9060 XT Steel Legend 16GB OC ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeForce RTX 3060...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce...
£384.28
£320.23
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.06
£268.38
|
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£410.02
£341.68
|
Popular
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Recommended
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£412.80
£344.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90YV0N90-M0NA00
|
VCNT1000-SB
|
90YV0GB2-M0NA10
|
6V9V4AA
|
100-300000078
|
900-5G172-2280-000
|
| Manufacturer |
ASUS
|
PNY
|
ASUS
|
HP
|
AMD
|
Nvidia
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5060
|
T1000
|
GeForce RTX 3060
|
T1000
|
Radeon Pro W7500
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
| HDMI ports quantity |
2
|
N/A
|
1
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
1
|
0
|
3
|
4
|
4
|
N/A
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
8GB to 12GB
|
4GB to 6GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|