MSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB GDDR6
£321.44
£267.87
NVIDIA, GeForce RTX 5050 8G, PCI Express 5.0, 8 GB, GDDR6, 2617 MHz, 20 Gbps, 128-bit, 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b, 130 W, 1 x 8-pin, 12 Ultimate DirectX, 4.6, OpenGL, G-Sync, Torx Fan 5.0, 7680 x 4320
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Core Clocks: Extreme Performance: 2617 MHz (MSI Center) Boost: 2602 MHz
- TORX Fan 5.0: Fan blades linked by ring arcs work to stabilize and maintain high-pressure airflow
- Heat Pipe designed for efficient heat transfer, the heat pipe effectively draw thermal energy away from the GPU, improving overall cooling performance
- Reinforcing Backplate: The reinforcing backplate features an airflow vent that allows exhaust air to directly pass through
- MSI Center: The exclusive MSI Center software lets you monitor, tweak and optimize MSI products in real-time
- Afterburner software takes full control with the most recognized and widely used graphics card overclocking software in the world
More Information
| SKU | V538-006R |
|---|---|
| EAN | 4711377379960 |
| Manufacturer | MSI |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
TAKE THE ESSENTIALS
MSI SHADOW brings a performance-focused design that delivers the gaming experience players want, making it the ideal choice when upgrading or building a gaming rig.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
DUAL-Fan Thermal Design
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
TORX FAN 5.0
TORX FAN 5.0 enhances airflow and pressure through an improved fan design. Ring arcs link three sets of 22-degree-tilted fan blades, increasing airflow by 23% compared to axial fans.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS, UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
MSI SHADOW brings a performance-focused design that delivers the gaming experience players want, making it the ideal choice when upgrading or building a gaming rig.
NVIDIA Blackwell Architecture
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
DUAL-Fan Thermal Design
Two fans on a large heatsink ensure great cooling performance with a quieter experience.
TORX FAN 5.0
TORX FAN 5.0 enhances airflow and pressure through an improved fan design. Ring arcs link three sets of 22-degree-tilted fan blades, increasing airflow by 23% compared to axial fans.
MSI CENTER
BRINGING IT ALL TOGETHER
MSI's exclusive MSI Center software empowers you to maximize your MSI products. Monitor, tweak, and optimize in real-time with just a few clicks. One of its standout features, AI Tuning, intelligently adjusts your system to meet AI-oriented requirements.
AFTERBURNER
PRECISION CONTROLS, UNLIMITED POWER
MSI Afterburner is the world's leading graphics card overclocking software, offering complete control and real-time system monitoring. It’s free and compatible with most graphics cards.
MSI APP PLAYER
SEAMLESS GAMING EXPERIENCE
Developed under an exclusive partnership with BlueStacks, the MSI APP Player provides a seamless gaming experience between mobile gaming and the PC.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2617 MHz |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 2560 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5050 |
| Compute units | 2560 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Memory clock speed | 2617 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 20 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| Mini HDMI ports quantity | 0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| Video | |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| CUDA cores | 2560 |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| OpenGL version | 4.6 |
| Design | |
|---|---|
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Hybrid/All-in-one |
| Product colour | Black |
| Cooling technology | MSI TORX FAN 5.0 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Minimum system power supply | 130 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Hybrid/All-in-one |
| Product colour | Black |
| System requirements | |
| Minimum system power supply | 130 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 478 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 120 mm |
| Length | 197 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 812 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger RX 7600 CL 8GO AMD Radeon RX 760...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G G...
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowAMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Ti Twin Edge NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowASUS Dual -RX7600-O8G-EVO AMD Radeon RX 7600 8 GB ...
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 AERO OC 8G Graphics Card...
Shop NowPNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 8G NVIDI...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
MSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC N...
£321.44
£267.87
|
Hot Product
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.06
£268.38
|
Popular
ASUS Dual -RTX3060-O12G-V2 NVIDIA GeFo...
£410.02
£341.68
|
Recommended
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£288.77
£240.64
|
New
AMD Radeon Pro W7500 8 GB GDDR6
£407.86
£339.88
|
Bestseller
GIGABYTE GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC...
£257.88
£214.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
V538-006R
|
VCNT1000-SB
|
90YV0GB2-M0NA10
|
11324-01-20G
|
100-300000078
|
GV-N3050WF2OCV2-8GD
|
| Manufacturer |
MSI
|
PNY
|
ASUS
|
Sapphire
|
AMD
|
Gigabyte
|
| Graphics adapter memory type |
N/A
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
N/A
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
N/A
|
64bit to 128bit
|
128bit to 192bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
N/A
|
T1000
|
GeForce RTX 3060
|
Radeon RX 7600
|
Radeon Pro W7500
|
GeForce RTX 3050
|
| Maximum resolution |
N/A
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
N/A
|
N/A
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
N/A
|
2
|
| Cooling type |
N/A
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
0
|
3
|
3
|
4
|
2
|
| Graphics processor family |
N/A
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
N/A
|
4GB to 6GB
|
12GB to 16GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|