PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T1000 4 GB GDDR6
£322.16
£268.47
NVIDIA T1000, 896 CUDA, 4GB GDDR6, 4x mDP 1.4, PCIe 3.0 x16
More Information
| Graphics processor | T1000 |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| SKU | VCNT1000-SB |
| EAN | 3536403384722 |
| Manufacturer | PNY |
| Availability | Y |
Description
Full Performance in a Small Form Factor Solution
NVIDIA GPUs power the world’s most advanced desktop workstations, providing the visual computing power required by millions of professionals as part of their daily workflow. All phases of the professional workflow, from creating, editing, and viewing 2D and 3D models and video, to working with multiple applications across several displays, benefit from the power that only a discreet GPU solution can provide. NVIDIA entry level professional GPUs provide advanced features and performance far beyond what is available with integrated GPU solutions – all in a low-profile package, enabling deployment in a wide range of small form factor workstations. Step up to the power of an NVIDIA discreet professional GPU.
The NVIDIA Turing architecture provides significant performance improvements with NVIDIA T1000, resulting in more than 50% graphics performance, compared to the previous generation P1000. Ultra-fast GDDR6 graphics memory technology provides twice the memory bandwidth of the previous generation.
NVIDIA GPUs power the world’s most advanced desktop workstations, providing the visual computing power required by millions of professionals as part of their daily workflow. All phases of the professional workflow, from creating, editing, and viewing 2D and 3D models and video, to working with multiple applications across several displays, benefit from the power that only a discreet GPU solution can provide. NVIDIA entry level professional GPUs provide advanced features and performance far beyond what is available with integrated GPU solutions – all in a low-profile package, enabling deployment in a wide range of small form factor workstations. Step up to the power of an NVIDIA discreet professional GPU.
The NVIDIA Turing architecture provides significant performance improvements with NVIDIA T1000, resulting in more than 50% graphics performance, compared to the previous generation P1000. Ultra-fast GDDR6 graphics memory technology provides twice the memory bandwidth of the previous generation.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 896 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | T1000 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Memory bandwidth (max) | 160 GB/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 0 |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| CUDA cores | 896 |
| Performance | |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 5.1 |
| OpenGL version | 4.5 |
| HDCP | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 1 |
| Bracket height | Low-Profile (LP) |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Weight & dimensions | |
| Number of slots | 1 |
| Height | 68.9 mm |
| Length | 155.8 mm |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Asrock Challenger 90-GA41ZZ-00UANF graphics card A...
Shop NowSapphire PURE AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GDDR...
Shop NowAsrock Challenger Intel Arc B570 10GB OC GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ AMD Radeon RX 9060 XT GPU 16 GB GD...
Shop NowPowerColor Hellhound AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GD...
Shop NowGIGABYTE GAMING Radeon RX 9060 XT OC ICE 16G Graph...
Shop NowSapphire PULSE 11324-01-20G graphics card AMD Rade...
Shop NowSapphire PULSE AMD Radeon RX 9060 XT 16GB GPU GDDR...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060-O8G-GAMING NVIDIA GeFo...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 8G Graph...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 GAMING OC 8G Graphics Ca...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC White E...
Shop NowLenovo 4X61Q73041 graphics card NVIDIA RTX A1000 8...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5050 TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPNY GeForce RTX 5050 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 8G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE OC 8G Graph...
Shop NowLenovo 4X61U02753 graphics card NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowPNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 TWIN X2 OC V2 NVIDIA 8 GB ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G SHADOW 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowPNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS NVIDI...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 Ti 8G GAMING TRIO OC NVIDIA 8...
Shop NowNvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge OC NVIDIA ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC ICE 8G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5060 8GB NVIDIA GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX A1000 8 GB with Mini Bracket 4mDP Gr...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-8G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Twin X2 OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti AERO OC 8G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 8G Graph...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti GAMING OC 8G Graphics...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowASUS Dual -RX9060-8G AMD Radeon RX 9060 8 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 8G Graphics ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G-WHITE NVIDIA GeForce RTX 50...
Shop NowMSI GeForce RTX 5050 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5050 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowASUS Prime -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC Triple Fan Gami...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowXFX Swift AMD Radeon RX 9060 XT OC White Gaming Ed...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8G Graphics C...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G-WHITE AMD Radeon RX 9060 X...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE MAX OC 8G Grap...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 WINDFORCE OC 8G Graphics...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9060 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowASUS Prime -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G VENTUS 2X OC NVIDIA 8 GB G...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 T...
Shop NowASUS Dual -RX9060XT-16G AMD Radeon RX 9060 XT 16 G...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9060 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowMSI GeForce RTX 5060 8G GAMING OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 OC Low Profile 8G Graphi...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Car...
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 StormX NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5050 Dual NVIDIA 8 GB GDDR6
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual OC NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Infinity 3 NVIDIA 8 GB GDDR...
Shop NowASUS Dual -RTX5060-O8G NVIDIA GeForce RTX 5060 8 G...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Shop NowASUS RTX5060-O8G-LP-BRK NVIDIA GeForce RTX 5060 8 ...
Shop NowASUS Dual -RTX5050-O8G NVIDIA GeForce RTX 5050 8 G...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
PNY VCNT1000-SB graphics card NVIDIA T...
£322.16
£268.47
|
Popular
Sapphire PULSE 11324-01-20G graphics c...
£284.29
£236.91
|
Hot Product
GIGABYTE GAMING Radeon RX 7600 OC 8G A...
£391.02
£325.85
|
Nvidia RTX A1000 8 GB GDDR6
£407.69
£339.74
|
Recommended
PNY RTX A1000 NVIDIA 8 GB GDDR6
£411.42
£342.85
|
PNY NVIDIA RTX A1000 8 GB GDDR6
£459.48
£382.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VCNT1000-SB
|
11324-01-20G
|
GV-R76GAMING OC-8GD
|
900-5G172-2280-000
|
VCNRTXA1000-SB
|
VCNRTXA1000-PB
|
| Manufacturer |
PNY
|
Sapphire
|
Gigabyte
|
Nvidia
|
PNY
|
PNY
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
| Interface type |
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory bus |
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
| Graphics processor |
T1000
|
Radeon RX 7600
|
Radeon RX 7600
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
RTX A1000
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
5120 x 2880 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
N/A
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
N/A
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
1
|
2
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
0
|
3
|
2
|
N/A
|
0
|
0
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
AMD
|
AMD
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
4GB to 6GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|
8GB to 12GB
|