Seasonic CORE BC-650 power supply unit 650 W 20+4 pin ATX ATX Black
£75.90
£63.25
650 W, Bronze, TBA, ATX/EPS, 0 - 40 °C, 100.000 hours
More Information
| SKU | SRP-CBC651-A5A51JF |
|---|---|
| EAN | 4711173879435 |
| Manufacturer | Seasonic |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
CORE BC – Power Made Simple
The Seasonic CORE BC Series delivers reliable performance and modern ATX 3.1 compliance at an essential value. Designed for everyday builders and gamers, it embodies Seasonic’s trusted quality in a compact 140 mm design with a durable scratch-resistant finish.
With 80 PLUS® Bronze efficiency, Smart and Silent Fan Control (S2FC), and a 120 mm HDB fan, it ensures cool, quiet, and stable operation. The CORE BC-750 and CORE BC-850 include a 12V-2×6 PCIe Gen 5.1 cable, ready for the latest GPUs, while the CORE BC-650 meets all ATX 3.1 requirements with traditional connectors.
Built on decades of engineering excellence, the CORE BC Series delivers the quiet efficiency, reliability, and durability that define every Seasonic power supply.
Next-Gen and Legacy GPU Cable
Includes native 12V-2x6 and 2× 8-pin cables for maximum compatibility
S2FC - Intelligent Fan Control Technology
The Smart and Silent Fan Control (S2FC) system intelligently regulates the power supply’s fan speed to achieve the ideal balance between cooling efficiency and silent operation. By dynamically adjusting the fan curve according to temperature, it ensures that your system remains quiet during low-to-medium usage and effectively cooled when performance demands increase.
The Seasonic CORE BC Series delivers reliable performance and modern ATX 3.1 compliance at an essential value. Designed for everyday builders and gamers, it embodies Seasonic’s trusted quality in a compact 140 mm design with a durable scratch-resistant finish.
With 80 PLUS® Bronze efficiency, Smart and Silent Fan Control (S2FC), and a 120 mm HDB fan, it ensures cool, quiet, and stable operation. The CORE BC-750 and CORE BC-850 include a 12V-2×6 PCIe Gen 5.1 cable, ready for the latest GPUs, while the CORE BC-650 meets all ATX 3.1 requirements with traditional connectors.
Built on decades of engineering excellence, the CORE BC Series delivers the quiet efficiency, reliability, and durability that define every Seasonic power supply.
Next-Gen and Legacy GPU Cable
Includes native 12V-2x6 and 2× 8-pin cables for maximum compatibility
S2FC - Intelligent Fan Control Technology
The Smart and Silent Fan Control (S2FC) system intelligently regulates the power supply’s fan speed to achieve the ideal balance between cooling efficiency and silent operation. By dynamically adjusting the fan curve according to temperature, it ensures that your system remains quiet during low-to-medium usage and effectively cooled when performance demands increase.
Specifications
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Certification | CE, CB, CCC, cTUVus, TUV, BSMI, EAC, UKCA, Energy Star, RoHS, REACH, WEEE, ErP Lot 6 |
| Bearing technology | Sleeve |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | CE, CB, CCC, cTUVus, TUV, BSMI, EAC, UKCA, Energy Star, RoHS, REACH, WEEE, ErP Lot 6 |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 650 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 9 - 4.5 A |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 648 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 54 A |
| Max output current (+5V) | 2.5 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 20 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power cable length | 55 cm |
| CPU power cable length | 60 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Certification | CE, CB, CCC, cTUVus, TUV, BSMI, EAC, UKCA, Energy Star, RoHS, REACH, WEEE, ErP Lot 6 |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE, cTUVus |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CCC, CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE, cTUVus |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Corsair RMe Series RM750e power supply unit 750 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 power supply unit 750 W 24-pi...
Shop NowMSI MAG A750GL PCIE5 power supply unit 750 W 20+4 ...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowLC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V2 ATX 3.1 power supply...
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowSeasonic CORE BC-850 ATX 3.1 power supply unit 850...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 750W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowNZXT C750 Gold Core power supply unit 750 W 24-pin...
Shop NowSeasonic CORE BC-750 ATX 3.1 power supply unit 750...
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop Nowbe quiet! SFX L Power power supply unit 600 W 20+4...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 240W
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 550W power supply unit 20+...
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 850W power supply unit 20+...
Shop NowASUS Prime AP-750G power supply unit 750 W 20+4 pi...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowHPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug Low Halogen P...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowCorsair RM750e power supply unit 750 W 24-pin ATX ...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD850GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Seasonic CORE BC-650 power supply unit...
£75.90
£63.25
|
Popular
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Hot Product
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£109.66
£91.38
|
New
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£99.00
£82.50
|
Recommended
be quiet! SFX L Power power supply uni...
£109.50
£91.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRP-CBC651-A5A51JF
|
GPS-500A8
|
PWR-240-48
|
865414-B21
|
865408-B21
|
BN239
|
| Manufacturer |
Seasonic
|
Chieftec
|
Planet
|
HPE
|
HPE
|
be quiet!
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
N/A
|
server
|
server
|
PC
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
SFX
|