LC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX
£67.99
£56.66
LC6750B-SI V3.1 750W
More Information
| SKU | LC6750B-SI V3.1 |
|---|---|
| EAN | 4262443280685 |
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Y |
Description
The LC6750B-SI V3.1 is an 80 PLUS® Bronze certified ATX power supply, which offers your system good stability and performance.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 245 mm |
| Package width | 200 mm |
| Package height | 113 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 2.09 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Antec VP PLUS VP550P Plus power supply unit 550 W ...
Shop NowMSI MAG A650BN UK PSU '650W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowMSI MAG A550BN UK PSU '550W, 80 Plus Bronze certif...
Shop NowCorsair RMe Series RM650e power supply unit 650 W ...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 power supply unit 750 W 24-pi...
Shop NowMSI MAG A650GL power supply unit 650 W 20+4 pin AT...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 550W power supply unit...
Shop NowLC-Power LC6850B-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowLC-Power LC6850G-SI V3.1 power supply unit 850 W 2...
Shop NowHPE 865438-B21 power supply unit 800 W 1U
Shop NowDeepCool PN850D power supply unit 850 W 20+4 pin A...
Shop Nowbe quiet! Pure Power 13 M | 650W power supply unit...
Shop NowVIDA 850W Heracles White ATX 3.1 Gaming PSU, 80+ B...
Shop Nowbe quiet! TFX Power 3 300W Gold power supply unit ...
Shop NowCooler Master MWE Gold 750 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowCooler Master MWE Gold 850 V3 ATX 3.1 White Editio...
Shop NowChieftec Smart GPS-500A8 power supply unit 500 W 2...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 750W power supply unit 20+...
Shop NowPLANET PWR-240-48 power supply unit 240 W Blue, Gr...
Shop NowAntec VP700P Plus GB power supply unit 700 W 20+4 ...
Shop NowDigitus Industrial Power Supply 48V DC, 120W
Shop NowHPE 865414-B21 power supply unit 800 W
Shop NowHPE P38995-B21 power supply unit 800 W
Shop NowDeepCool PF700 power supply unit 700 W 20+4 pin AT...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 650W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! PURE POWER 12 550W power supply unit 20+...
Shop Nowbe quiet! System Power 11 750W power supply unit 2...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 750 W 20+4 pin ATX...
Shop NowGIGABYTE P650G PCIE 5.1 Power Supply - PCIe 5.1, 8...
Shop NowVIDA Heracles power supply unit 850 W 20+4 pin ATX...
Shop NowMSI MAG A750BN PCIE5 II power supply unit 750 W 24...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 ICE Power Supply Unit- PCI...
Shop NowGIGABYTE UD750GM PG5 V2 Power Supply Unit- PCIe Ge...
Shop NowGIGABYTE P750BS Power Supply - PCI-E 6+2 Pin x 4, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
LC-Power LC6750B-SI V3.1 power supply...
£67.99
£56.66
|
Chieftec Smart GPS-500A8 power supply...
£67.98
£56.65
|
Bestseller
PLANET PWR-240-48 power supply unit 24...
£78.54
£65.45
|
Popular
HPE 500W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£99.00
£82.50
|
New
Antec VP700P Plus GB power supply unit...
£68.51
£57.09
|
Hot Product
Digitus Industrial Power Supply 48V DC...
£62.59
£52.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC6750B-SI V3.1
|
GPS-500A8
|
PWR-240-48
|
865408-B21
|
0-761345-11659-6
|
DN-PWR12048
|
| Manufacturer |
LC-Power
|
Chieftec
|
Planet
|
HPE
|
Antec
|
Digitus
|
| Purpose |
PC
|
PC
|
N/A
|
server
|
PC/server
|
N/A
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
ATX
|
ATX
|
N/A
|
N/A
|
ATX
|
N/A
|