CHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US English Black
£70.20
£58.50
SECURE BOARD 1.0, USB, US English w/ EURO symbol, 104 + 4
- Intelligent security keyboard with integrated reader for smart cards and cards/tags with RF/NFC interface
- Secure mode with authentication and encryption, especially with thin clients
- PC/SC smart card reader, CCID compatible
- Protocols: T=0, T=1, T=CL
- Read/write with ISO 7816 and ISO 14443 A/B compliant cards
- Flat design, low smart card contacting unit
- Satisfies FIPS-201 requirements
- DE version with DIN/GS compliant layout and meets with BGI-650 ergonomics guide
- One-handed operation of smart card module
- Awarded the Blue Angel environmental seal
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | No |
| SKU | JK-A0400EU-2 |
| EAN | 4025112090141 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The SECURE BOARD 1.0 is an ergonomic keyboard with an integrated reader for smart cards and cards/tags with an RF/NFC interface. For added security and confidentiality, the keyboard can be switched to a secure mode. Now the device can authenticate itself with a certificate and the key transmission is encrypted. This renders hardware key loggers useless and because the standard keyboard channel is locked, BadUSB attacks cannot be carried out on it. Thin clients that have the necessary software integrated are particularly suitable for using these functions.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 105 |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | US English |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | cURus VDE-GS VCCI CE FCC FIPS 201 |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.8 m |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Certification | cURus VDE-GS VCCI CE FCC FIPS 201 |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable length | 1.8 m |
| Power | |
| Power consumption | 350 mA |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -20 - 65% |
| Certificates | |
| Certification | cURus VDE-GS VCCI CE FCC FIPS 201 |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 840 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 458 x 188 x 46 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.15 kg |
| Package width | 472 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package depth | 232 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Philips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowTargus EcoSmart AKB868UK keyboard Universal Blueto...
Shop NowPhilips 4000 series SPT6407B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Shop NowHP 650 Wireless Keyboard and Mouse Combo
Shop NowLogitech SIGNATURE K650. Type in comfort. Get more...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowSatechi ST-BTSX3M-UK keyboard Home/Office Bluetoot...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowSeal Shield SSKSV099 keyboard USB QWERTY UK Englis...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowTrust GXT 866 Torix keyboard USB QWERTY UK English...
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowSeal Shield SILVER SURF keyboard RF Wireless Engli...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowLenovo 4Y41R69491 keyboard Home/Office Bluetooth U...
Shop NowLenovo 4X31S04814 keyboard Mouse included Office R...
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB AZERTY French Grey
Shop NowHP USB BUS SLIM CCID SMARTCARD KYD keyboard Office...
Shop NowLogitech ERGO K860
Shop NowHP SBUY WIRED 320K keyboard Office USB Black
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP, Wireless Keyboard & Mouse S...
Shop NowKeychron K8-C1-UK keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCorsair K55 RGB PRO keyboard Gaming USB QWERTY UK ...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowHP 697737-061 keyboard USB QWERTY Italian Black
Shop NowHP Wireless Rechargeable 950MK Mouse and Keyboard
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowAlienware AW420K keyboard Gaming USB Black
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech MK545 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowLenovo Smartcard Wired II keyboard Home/Office USB...
Shop NowLogitech Signature Slim Wired Combo MK620 for Busi...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowHP 430 Programmable Wireless Keypad
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US English Gre...
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard (Black)
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - UK (Q...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
CHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office US...
£70.20
£58.50
|
Bestseller
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£69.70
£58.08
|
Hot Product
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.74
£68.12
|
Recommended
Seal Shield SILVER SURF keyboard RF Wi...
£64.68
£53.90
|
Popular
HP 697737-061 keyboard USB QWERTY Ital...
£67.32
£56.10
|
New
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY No...
£69.73
£58.11
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JK-A0400EU-2
|
G84-4100LCMEU-0
|
G84-4100LCMEU-2
|
S105WUK
|
697737-061
|
G84-4100LCMPN-2
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
HP
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Home
|
N/A
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Membrane key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|