DELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - UK (QWERTY)
More Information
Reasons To Buy

Flexible multi-tasking
Seamlessly connect up to three devices with this premium keyboard and mouse combo. The dual mode RF 2.4 GHz and Bluetooth 5.0 connectivity lets you effortlessly switch across devices with the connection-mode key or button on your keyboard and mouse.

Navigate with precision
Easily maneuver across monitors of varying resolutions at home or in the office. Dell Peripheral Manager (DPM) software enables you to manage your input devices and adjust to your preferred preset DPIs at 1000, 1600, 2400 or 4000.

Customize your way
Gain instant access to your frequently used applications or functions with 12 programmable keys on your keyboard and 5 programmable mouse buttons. Power through your work with a full-sized keyboard that comes with a dedicated numeric pad, function keys, and programmed presets.
Download the DPM software and easily pair your devices, adjust DPI on your mouse, check battery and connectivity status, program shortcuts and update to the latest firmware.

Well-crafted design
The thoughtfully designed quiet keyboard is slim and stylish with a premium feel and titan gray finish. Experience all day comfort thanks to the sculpted mouse that fits perfectly in your hand. The adjustable tilt legs on your keyboard give you the flexibility to work in your ideal typing position.

Durable and secure
Powered by one of the industry’s leading battery lives at up to 36 months, the Dell Premier Multi-Device Wireless Keyboard and Mouse combo has been rigorously tested to work seamlessly with your Dell system. The keyboard offers 128-bit AES (Advanced Encryption Standard) encryption protecting your data transmission across your PCs and devices, providing you with a secure connection while typing.
Description
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Number of hot keys | 12 |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Hot keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
| Product colour | Grey, Titanium |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| Technical details | |
| Product colour | Grey, Titanium |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Number of hot keys | 12 |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Power | |
| Power source type | Battery |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Mouse | |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse battery type | AA |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Mouse weight | 84 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 69.7 x 114.5 x 41.6 mm |
| Keyboard weight | 561 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 433.3 x 121.5 x 28.36 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Logitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowPhilips 6000 series SPT6607B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowTargus EcoSmart AKB868UK keyboard Universal Blueto...
Shop NowPhilips 4000 series SPT6407B/26 keyboard Mouse inc...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowBakkerElkhuizen UltraBoard 950 V2 Wireless UK Qwer...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowSeal Shield SILVER SURF keyboard RF Wireless Engli...
Shop NowCHERRY Compact Keyboard, QWERTY, 83 keys, Combi US...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY Nordic Black
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB AZERTY French Grey
Shop NowCHERRY STREAM keyboard Office USB QWERTY US Englis...
Shop NowCHERRY JK-A0400EU-2 keyboard Office USB QWERTY US ...
Shop NowKeychron K8-C1-UK keyboard Universal USB + Bluetoo...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowSatechi ST-BTSX3M-UK keyboard Home/Office Bluetoot...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech G G G413 SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech G G413 TKL SE Mechanical Gaming Keyboard
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech SIGNATURE K650. Type in comfort. Get more...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI
Shop NowCHERRY KW 9200 MINI keyboard Universal USB + RF Wi...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowRazer Ornata V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWE...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Compact Break, ...
Shop NowCHERRY KC 200 MX keyboard Universal USB QWERTY Eng...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowTrust GXT 866 Torix keyboard USB QWERTY UK English...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowR-Go Tools Ergonomic keyboard R-Go Split Break wit...
Shop NowLogitech 920-012463 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowMicrosoft Ergonomic Desktop keyboard Mouse include...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowSeal Shield SSKSV099 keyboard USB QWERTY UK Englis...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowASUS TUF Gaming K3 Gen II keyboard USB Black
Shop NowHP 685 Comfort Dual-Mode Keyboard and Mouse Combo
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY KW 9100 SLIM keyboard Universal RF Wireless...
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard
Shop NowHP SBUY WIRED 320K keyboard Office USB Black
Shop NowHP USB BUS SLIM CCID SMARTCARD KYD keyboard Office...
Shop NowHP 480 Comfort Wired Keyboard
Shop NowLenovo 4X31S04814 keyboard Mouse included Office R...
Shop NowLenovo 4Y41R69491 keyboard Home/Office Bluetooth U...
Shop NowCHERRY STREAM DESKTOP COMFORT
Shop NowCHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyboard Gaming ...
Shop NowCHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyboard Gaming ...
Shop NowDELL Pro 7 Slim KM726 keyboard Mouse included Home...
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech MK545 ADVANCED Wireless Keyboard and Mous...
Shop NowRazer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB...
Shop NowCHERRY KC 4500 ERGO keyboard Universal USB QWERTZ ...
Shop NowLogitech Signature MK650 Combo for Business
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech Signature Slim Wired Combo MK620 for Busi...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowHP 697737-061 keyboard USB QWERTY Italian Black
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK540 Advanced
Shop NowCHERRY Stream Desktop keyboard Mouse included Offi...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowHP Wireless Rechargeable 950MK Mouse and Keyboard
Shop NowAlienware AW420K keyboard Gaming USB Black
Shop NowCHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US English Gre...
Shop NowKensington Pro Fit Ergo Wireless Keyboard (Black)
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - US In...
Shop NowRazer Ornata V3 keyboard Gaming USB QWERTY English...
Shop NowHP 430 Programmable Wireless Keypad
Shop NowHP 725 Multi-Device Rechargeable Wireless Keyboard...
Shop NowDELL Pro Smartcard Keyboard - KB813 - UK (QWERTY)
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
DELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7...
£72.07
£60.06
|
Popular
CHERRY G84-4100 keyboard USB QWERTY US...
£69.72
£58.10
|
Hot Product
CHERRY G84-4100 keyboard Universal USB...
£81.74
£68.12
|
Seal Shield SILVER SURF keyboard RF Wi...
£64.68
£53.90
|
Recommended
CHERRY Compact Keyboard, QWERTY, 83 ke...
£69.74
£58.12
|
New
HP 697737-061 keyboard USB QWERTY Ital...
£67.32
£56.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KM7321WGY-UK
|
G84-4100LCMEU-0
|
G84-4100LCMEU-2
|
S105WUK
|
G84-4100LCAGB-2
|
697737-061
|
| Manufacturer |
DELL
|
CHERRY
|
CHERRY
|
Seal Shield
|
CHERRY
|
HP
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
N/A
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Mouse included |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Recommended usage |
Office
|
Universal
|
Universal
|
Home
|
Universal
|
N/A
|
| Device interface |
RF Wireless + Bluetooth
|
USB
|
USB
|
RF Wireless
|
USB + PS/2
|
USB
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
Wired
|
Wired
|