Razer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboard Gaming USB QWERTY UK English Black
£103.67
£86.39
UK English, Green Mechanical Switch, 16.8 million customizable color options, Black
- RazerTM Green Mechanical Switches for precise execution with a clicky, tactile feel
- Powered by Razer Chroma RGB for customizable lighting and greater game immersion
- Compact form factor for a streamlined setup
- Cable routing options for easy cable management
- Fully programmable keys for custom profiles, key bindings, and macros
More Information
| Device interface | USB |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Backlight | Yes |
| SKU | RZ03-03490300-R3W1 |
| EAN | 8886419346036 |
| Manufacturer | Razer |
| Availability | Y |
Description
Feel The Difference
Mean performance in a leaner form—enter the Razer BlackWidow V3 Tenkeyless. Continuing an iconic legacy, this compact gaming keyboard is armed with our world-renowned Razer™ Mechanical Switches and powered by Razer Chroma RGB, for a level of precision and personalization beloved by gamers worldwide.
RAZER™ GREEN MECHANICAL SWITCHESfor precise execution with a clicky, tactile feel
Powered by Razer Chroma RGB
for customizable lighting and greater game immersion
80 million keystroke lifespan
for long-lasting durability
Compact form factor
for a streamlined setup
Cable routing options
for easy cable management
Mean performance in a leaner form—enter the Razer BlackWidow V3 Tenkeyless. Continuing an iconic legacy, this compact gaming keyboard is armed with our world-renowned Razer™ Mechanical Switches and powered by Razer Chroma RGB, for a level of precision and personalization beloved by gamers worldwide.
RAZER™ GREEN MECHANICAL SWITCHESfor precise execution with a clicky, tactile feel
Powered by Razer Chroma RGB
for customizable lighting and greater game immersion
80 million keystroke lifespan
for long-lasting durability
Compact form factor
for a streamlined setup
Cable routing options
for easy cable management
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wired |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch technology | Razer Green |
| Keyboard keys operating life | 80 million characters |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multi |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wrist rest | No |
| LED indicators | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | No |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multi |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| LED indicators | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 850 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 362 x 154 x 41 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package width | 201 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 390 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package weight | 1120 kg |
| Packaging content | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Package weight | 1120 kg |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Logitech Master MX Keys Mini Minimalist Wireless I...
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini for Mac
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech Master MX Keys Mini For Business
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY Nordic Bla...
Shop NowCHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ German Blac...
Shop NowMicrosoft Surface (2nd Edition) keyboard Home/Offi...
Shop NowCHERRY XS Trackball keyboard USB QWERTY US English...
Shop NowCHERRY XS Touchpad G84-5500 keyboard USB QWERTY No...
Shop NowLogitech Master MX Keys for Business
Shop NowLogitech MX Keys Mini For Business
Shop NowLogitech G G512 Carbon, GX Brown
Shop NowDucky One3 Daybreak SF keyboard Gaming USB UK Engl...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowHYPER HS2310NO keyboard Home/Office Bluetooth QWER...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDucky One3 Pure White Mini keyboard Gaming USB UK ...
Shop NowKeychron K5 Max keyboard Universal USB + RF Wirele...
Shop NowCHERRY DW 9500 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K6P-J3 keyboard Home/Office USB + Bluetoo...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowDucky One 3 SF Doom Limited Edition keyboard Gamin...
Shop NowDucky One3 SF Doom Limited Edition keyboard Gaming...
Shop NowLogitech MX Keys S
Shop NowLogitech 920-012490 keyboard Mouse included Office...
Shop NowLogitech MX Keys S for Mac keyboard Office RF Wire...
Shop NowLogitech 920-012459 keyboard Office RF Wireless + ...
Shop NowDas Keyboard DKP13-PRMXT00-UK keyboard USB QWERTY ...
Shop NowGoldtouch Elite Comfort Keyboard
Shop NowCHERRY KW 300W MX keyboard Home USB + Bluetooth QW...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded, USB, Li...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal USB QWERTY US E...
Shop NowCHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/2 QWERTY US ...
Shop NowAccuratus 104V2 keyboard Medical USB QWERTY UK Eng...
Shop NowContour Design Balance Keyboard Wireless - UK Layo...
Shop NowContour Design Contour Balance Full-Size Keyboard ...
Shop NowLogitech G 920-012555 keyboard Gaming RF Wireless ...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop Nowbe quiet! Light Mount Silent Linear UK ISO keyboar...
Shop NowLogitech MX Master Keys for Business
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K10 Max keyboard Universal USB + RF Wirel...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowCHERRY Stream Desktop Recharge keyboard Mouse incl...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Office USB + Bluetooth QWER...
Shop NowKeychron K2v2 keyboard Universal USB + Bluetooth Q...
Shop NowASUS ROG Strix Scope II X keyboard Gaming USB Blac...
Shop NowLogitech Signature Slim Solar+ K980 for Business k...
Shop NowApple Magic Keyboard with Touch ID for Mac models ...
Shop NowCHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Corded,PS2, Bla...
Shop NowCHERRY G84-4420 keyboard USB QWERTY US English Bla...
Shop NowRazer Huntsman Mini keyboard Gaming USB QWERTY US ...
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowLogitech 920-012511 keyboard Mouse included Office...
Shop NowDELL Pro Premium Collaboration Keyboard - KB900 - ...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowCHERRY DW 9100 SLIM keyboard Mouse included Univer...
Shop NowDELL Pro Plus Keyboard and Mouse - KM7321W - Pan-N...
Shop NowRazer Huntsman Mini Clicky Optical Switch Purple
Shop NowLogitech K780 Multi-Device Wireless Keyboard
Shop NowApple Magic w/ Numeric Keypad keyboard Universal B...
Shop NowHYTE Keeb TKL keyboard Universal USB QWERTY Englis...
Shop NowHP Wireless Premium Keyboard
Shop NowLogitech MK850 Performance
Shop NowApple Magic keyboard Universal USB + Bluetooth QWE...
Shop NowRazer BlackWidow V4 X keyboard USB QWERTY UK Inter...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Razer Blackwidow V3 Tenkeyless keyboar...
£103.67
£86.39
|
Recommended
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.85
£123.21
|
Popular
CHERRY G84-4400 TRACKBALL KEYBOARD Cor...
£147.79
£123.16
|
Hot Product
CHERRY G84-4400 keyboard Universal USB...
£147.85
£123.21
|
CHERRY G84-4400 keyboard Universal PS/...
£147.85
£123.21
|
New
CHERRY XS Touchpad keyboard USB QWERTZ...
£139.14
£115.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RZ03-03490300-R3W1
|
G84-4400LUBGB-0
|
G84-4400LPBGB-2
|
G84-4400LUBEU-0
|
G84-4400LPBEU-0
|
G84-5500LUMDE-2
|
| Manufacturer |
Razer
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
CHERRY
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
| Mouse included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Backlight |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Recommended usage |
Gaming
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
| Device interface |
USB
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
PS/2
|
USB
|
| Keyboard key switch |
Mechanical key switch
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|