connektgear 1m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
£2.02
£1.68
1m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 (Cloverleaf) Socket
- Plug is fully tested and ASTA approved
- Cable and connector are fully tested and CE approved
- Conforms to the BS1363/A British Standards & Electrical Equipment Safety Regulations
- Fully moulded plug
- Flexible strain relief moulded collar
- Lifetime warranty
More Information
| SKU | 27-0305 |
|---|---|
| EAN | 5035624025677 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 1 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Certification | REACH |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 lockable | No |
| Connector 2 lockable | No |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 240 g |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
connektgear 2m European Mains Power Cable Schuko P...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowLindy 0.15m SATA Power Connector to LP4 Power Cabl...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop Nowconnektgear 2m UK Mains Power Cable UK Plug to Rig...
Shop NowLogiLink 0.75m, CEE 7/16/IEC 60320-C7 Black CEE7/1...
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Plug t...
Shop NowCables Direct RB-301 power cable Black 1.8 m C13 c...
Shop Nowconnektgear 2m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 ...
Shop Nowconnektgear 0.5m UK Mains Power Cable UK Plug to C...
Shop NowLindy USB 2.0 Type A to 3.5mm DC Cable, 1.5m
Shop NowLindy 0.7m UK 3 Pin Plug to IEC C13 mains power Ca...
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowCables Direct RB-250 power cable Black 1.8 m
Shop NowDatalogic 2-pin Standard Power Cord - 220V AC
Shop Nowconnektgear 1.8m UK Mains Power Cable UK Plug to C...
Shop Nowconnektgear 2m Mains Extension Power Cable C14 Plu...
Shop NowCables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1...
Shop NowLindy 0.5m IEC Extension Cable, Black
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowLindy 1m IEC Extension Cable, Black
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
connektgear 1m UK Mains Power Cable UK...
£2.02
£1.68
|
Popular
connektgear 2m Mains Extension Power C...
£2.12
£1.77
|
connektgear 2m European Mains Power Ca...
£1.92
£1.60
|
connektgear 0.5m UK Mains Power Cable...
£1.73
£1.44
|
Bestseller
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
£2.64
£2.20
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable UK...
£2.34
£1.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
27-0305
|
COPPL0020
|
27-0008
|
27-0084B
|
27-0110B
|
27-0114B
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|