Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/16 Euro 8) plug to C7 Female (figure of eight), 1.8m, 2.5A, Black, Lead, Lifetime Warranty
£1.98
£1.65
Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE 7/16 Euro 8) plug to C7 Female (figure of eight), 1.8m, 2.5A, Black, Lead, Lifetime Warranty
- Euro version
- Lifetime Warranty
More Information
| SKU | 339100 |
|---|---|
| EAN | 0766623339100 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
MANHATTAN® products are warranted against defects in material and workmanship for as long as they are owned by the original purchaser.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | CEE7/16 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | CEE7/16 |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 67.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct 1.8m Euro Mains Lead - IEC (C13) Bla...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowLindy 0.15m SATA Power Connector to LP4 Power Cabl...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop NowLogiLink 0.75m, CEE 7/16/IEC 60320-C7 Black CEE7/1...
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/16 Black CEE7/16
Shop Nowconnektgear 2m UK Mains Power Cable - UK Plug to C...
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Plug t...
Shop NowDatalogic 2-pin Standard Power Cord - 220V AC
Shop Nowconnektgear 1m UK Mains Power Cable - UK Plug to C...
Shop NowCables Direct RB-250 power cable Black 1.8 m
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowLindy 0.5m IEC Extension Cable, Black
Shop NowLindy USB 2.0 Type A to 3.5mm DC Cable, 1.5m
Shop NowCables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1...
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£1.98
£1.65
|
Recommended
connektgear 2m UK Mains Power Cable -...
£2.33
£1.94
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£2.77
£2.31
|
Datalogic 2-pin Standard Power Cord -...
£2.00
£1.67
|
New
Cables Direct RB-250 power cable Black...
£2.18
£1.82
|
Hot Product
Cables Direct UK Mains Black 1.8 m C5...
£2.93
£2.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
339100
|
27-0114B
|
2119140
|
90ACC1885
|
RB-250
|
RB-290AB1
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
connektgear
|
Epson
|
Datalogic
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|