Hama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
£13.69
£11.41
"HS-USB250 V2" PC Office Headset, Stereo, black
- PC office headset with mobile microphone arm and USB connection
- Adjustable headband
- Ultra-lightweight for excellent wearing comfort
More Information
| SKU | 139934 |
|---|---|
| EAN | 4047443471666 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
Description
- Padded earpads and headband for a perfect fit, even after long periods of use
- Breathable mesh material wicks moisture away from the skin and prevents heat and sweat build-up
- Microphone arm for vertical positioning
- Mute button allows users to switch the sound off on the microphone quickly
- Cable remote control for convenient and continuous sound control
- Single-sided cable for comfortable wearing with no tangles
- Breathable mesh material wicks moisture away from the skin and prevents heat and sweat build-up
- Microphone arm for vertical positioning
- Mute button allows users to switch the sound off on the microphone quickly
- Cable remote control for convenient and continuous sound control
- Single-sided cable for comfortable wearing with no tangles
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Rotary |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 115 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 100 - 6000 Hz |
| Microphone sensitivity | -42 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone mute | Yes |
| Control unit | |
|---|---|
| Control unit type | In-line control unit |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 144 g |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Ear pad material | Mesh |
| Other features | |
| Volume control | Rotary |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 3 CHAT
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowLindy USB Type A Wired Headset with In-Line Contro...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowSandberg Saver Earphones
Shop NowSandberg Saver USB headset
Shop NowYealink UH34 Lite Headset Wired Head-band Office/C...
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLogitech H390 USB Computer Headset
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hama HS-USB250 V2 Headset Wired Head-b...
£13.69
£11.41
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£19.27
£16.06
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£20.20
£16.83
|
Popular
Logitech H150 Stereo Headset
£20.00
£16.67
|
Recommended
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
Sandberg Speak’n Go Earset Black
£16.50
£13.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
139934
|
981-000100
|
981-000406
|
981-000350
|
125-62
|
125-66
|
| Manufacturer |
Hama
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
Sandberg
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
N/A
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
In-ear
|
| Recommended usage |
N/A
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
| Product type |
N/A
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|