Sennheiser PC 3 CHAT
£11.86
£9.88
Analog VoIP headset
- Lightweight stereo headset
- Stereo ear-pieces keep you focused, while a low weight ensures comfort
- Adaptors for Mac® and more
- The PCV 05 adapter from EPOS lets you use the headset on Mac® and other platforms
- Stereo 2 x 3.5 mm Headset
More Information
Reasons To Buy
Lightweight stereo headset
Stereo ear-pieces keep you focused, while a low weight ensures comfort
Adaptors for Mac® and more
The PCV 05 adapter from EPOS lets you use the headset on Mac® and other platforms
Stereo 2 x 3.5 mm Headset
Stereo 2 x 3.5 mm Headset
Description
The PC 3 CHAT on-ear stereo headset is designed and built for e-learning and staying in touch. Plug-and-play simplicity makes it easy to use, while its lightweight, comfortable form means you will forget you are wearing it.
The headset’s stereo construction keeps you focused on the task at hand by preventing distractions, while the unidirectional noise-canceling microphone ensures that every word you say will be communicated clearly. The PCV 05 adapter is also available separately direct from EPOS, bringing support for Mac® and other platforms.
Affordable and reliable, the PC CHAT 3 brings quality at unbeatable value.
The headset’s stereo construction keeps you focused on the task at hand by preventing distractions, while the unidirectional noise-canceling microphone ensures that every word you say will be communicated clearly. The PCV 05 adapter is also available separately direct from EPOS, bringing support for Mac® and other platforms.
Affordable and reliable, the PC CHAT 3 brings quality at unbeatable value.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | China |
| Compatible products | PCSoftphone |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Technical details | |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PCSoftphone |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Driver type | Dynamic |
| Compatible products | PCSoftphone |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| 2x 3.5 mm connectors | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Cable colour | Black |
| Headphones | |
| Driver type | Dynamic |
| Ear coupling | Supraaural |
| Acoustic system | Open |
| Headphone frequency | 42 - 17000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 95 dB |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone frequency | 90 - 15000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone input impedance | 2200 Ω |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 77 g |
| Width | 140 mm |
| Height | 160 mm |
| Depth | 50 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 65 mm |
| Package height | 220 mm |
| Package depth | 251 mm |
| Package weight | 193 g |
| Packaging content | |
| Ear pad size | 5 cm |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 515 mm |
| Master (outer) case height | 480 mm |
| Master (outer) case net weight | 5.2 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Master (outer) case packaging type | Carton |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8518300090 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NoweSTUFF ES652200-BULK headphones/headset Wired In-e...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 5 CHAT
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowAndrea Communications EDU-175 Headphones Wired Hea...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowHama Kids Guard Headset Wired Head-band Calls/Musi...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowSandberg Speak’n Go Earset Black
Shop NowLogiLink HS0026 headphones/headset Wired In-ear Ca...
Shop NowLogiLink HS0027 headphones/headset Wired In-ear Ca...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowHama Shell II Headphones Wired Head-band Music Bla...
Shop NowAndrea Communications EDU-255M Headset Wired Head-...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowAvid AE-36 Headset Head-band 3.5 mm connector Blac...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowSandberg Speak’n Go In-Earset Black
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowJLab Jbuds PRO Headphones Wired In-ear Sports Blac...
Shop NowUrban Factory MOVEE OVER-THE-EAR WIRED HEADPHONE w...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop Nowconnektgear HP532 USB-C /A /3.5mm Headset with Boo...
Shop NowSandberg Saver Earphones
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowSandberg Bulk Headphone
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Sennheiser PC 3 CHAT
£11.86
£9.88
|
Bestseller
Logitech 960 USB Computer Headset
£17.03
£14.19
|
Popular
Sandberg Speak’n Go In-Earset Black
£15.84
£13.20
|
Hot Product
Sandberg Speak’n Go Earset Black
£16.50
£13.75
|
LogiLink HS0026 headphones/headset Wir...
£10.12
£8.43
|
LogiLink HS0027 headphones/headset Wir...
£10.12
£8.43
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1000430
|
981-000100
|
125-62
|
125-66
|
HS0026
|
HS0027
|
| Manufacturer |
EPOS
|
Logitech
|
Sandberg
|
Sandberg
|
LogiLink
|
LogiLink
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
In-ear
|
In-ear
|
In-ear
|
In-ear
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Calls/Music
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|
In-line microphone
|