DELL WH125 Headset Wired Head-band Office/Call center USB Type-A Black
More Information
Reasons To Buy

Hassle-free connectivity
Enjoy seamless USB-A connectivity for a simple plug-and-play experience that delivers clear audio communication right away.

Enhanced convenience
Effortlessly control volume and mute settings with the inline controller, adjust the 270° rotatable boom mic for left or right-side use and keep cords organised with the Cord Storage fastener. Plus, enjoy long-term reliability and peace of mind with a 3-year warranty.

Reliable audio
Sound professional with a uni-directional mic designed to pick up your voice and make sure it's heard clearly.

All-day comfort, tailored for you
Enjoy a lightweight, cushioned fit designed for all-day wear, providing comfort while you work.

Your everyday headset
Whether in offices, classrooms or beyond, enjoy seamless productivity with a lightweight design that’s compatible with leading UC platforms.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2.1 m |
| Wireless charging | No |
| Virtual surround | No |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Operating keys | Mute, Volume +, Volume - |
| On/off switch | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Technical details | |
| Material | Leatherette |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Material | Leatherette |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-A |
| Bluetooth | No |
| Cable length | 2.1 m |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 117 dB |
| Driver unit | 2.7 cm |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -46 dB |
| Number of microphones | 1 |
| Battery | |
| Wireless charging | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Ear pad material | Leatherette |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Material | Leatherette |
| Other features | |
| Material | Leatherette |
| Virtual surround | No |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 61 dB |
| On/off switch | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
LogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowEDIS EC143 headphones/headset Wireless Head-band O...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowCanyon Multiplatform Gaming Headset Wired Head-ban...
Shop NowV7 HB800ANC headphones/headset Wireless Head-band ...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for Apple Devices
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowKensington Classic 3.5mm Headset with Mic and Volu...
Shop NowSamsung EO-IA500BBEGWW headphones/headset Wired In...
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NowSamsung GH59-15252A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowOur Pure Planet Childrens Bluetooth Headphones
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowBelkin SOUNDFORM INSPIRE Headset Wired & Wireless ...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural Microsoft Teams Ce...
Shop NowHP Poly Blackwire 3310 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Black Headse...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowTrust HS-201 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowSandberg BossBlaster USB Headset
Shop NowHama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowLogitech 981-000587 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSoundcore R50i Headset True Wireless Stereo (TWS) ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowLenovo 4XD1P83425 headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowPREVO A6-ANC headphones/headset True Wireless Ster...
Shop NowuRage SoundZ 200 V2 Headset Wired Head-band Gaming...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowBelkin AUD009HQBK headphones/headset Wireless Head...
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Green
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowJPL JPL-100-PB Headset Wired Head-band Office/Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowHama Spirit Calypso III Headset Wireless Head-band...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Pink
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Spirit Calypso III Headset Wireless Head-band...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowEnergizer TWS40BK headphones/headset Wireless In-e...
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowKensington Classic USB-C Headset with Mic
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowLenovo Stereo Analog Headset Wired Head-band Offic...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowDELL Stereo Headset – WH1022
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H111 Stereo Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DELL WH125 Headset Wired Head-band Off...
£17.60
£14.67
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£14.17
£11.81
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£20.46
£17.05
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£19.44
£16.20
|
Logitech H150 Stereo Headset
£24.42
£20.35
|
Recommended
Logitech H111 Stereo Headset
£16.52
£13.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WH125-DWW
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000350
|
981-000593
|
| Manufacturer |
DELL
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Office/Call center
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|