V7 HB800ANC headphones/headset Wireless Head-band Calls/Music USB Type-C Bluetooth Black
£15.95
£13.29
V7 Wireless Bluetooth Stereo ANC Headphones BT 5.0 Hybrid Active Noise Cancellation Black,
- Hybrid Digital ANC Techology
- Bluetooth V5.0
- Clear, balanced audio performance at any volume, and includes a noise-cancelling microphone for your important calls
- Up to 26 hours operating time; 23 hours (BT + ANC)
- Supports Mobile Voice Assistants with a touch of a button
- Soft, luxurious headband and earpads for comfortable all-day use
- Foldable for easy transport & storage
More Information
Description
Clear away the noise and distractions with V7’s Bluetooth Wireless headphones. Our noise cancelling technology improves enjoyment of music, allows for deeper concentration of work, or whatever needs your focus. That’s the benefit of the HB800 Bluetooth Wireless headphones, they’re designed with hybrid ANC technology to continuously monitor and measure outside noise and reduce it with an opposing signal. You can also adjust the noise cancellation level to better fit your environment so you can work and concentrate without distraction.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Country of origin | China |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, FCC, RoHS, BQB |
| Cable length | 0.8 m |
| Operating keys | Answer/end call, Play/Pause, Track <, Track >, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, FCC, RoHS, BQB |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 15 m |
| Cable length | 0.8 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones | |
| Maximum input power | 10 mW |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 120 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Noise canceling type | Active |
| Microphone | |
| Microphone sensitivity | -35 dB |
| Battery | |
| Battery voltage | 5 V |
| Battery recharge time | 1 h |
| Battery capacity | 500 mAh |
| Talk time | 26 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 280 g |
| Width | 80 mm |
| Height | 205 mm |
| Depth | 155 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 195 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 70 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package weight | 550 g |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Warranty card | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, BQB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Maximum input power | 10 mW |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Warranty card | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hama Freedom Light Headset Wireless In-ear Calls/M...
Shop NowAdesso Xtream P1 Headset Wired Head-band Office/Ca...
Shop NowSandberg Saver MiniJack HeadPhoneTravel
Shop NowEPOS GTW 270
Shop NowHama Spirit Calypso II Headset Wireless Head-band ...
Shop NowApple EarPods (3.5mm Headphone Plug)
Shop NowSoundcore R50i Headset True Wireless Stereo (TWS) ...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headphone Large
Shop NowSandberg Saver MiniJack Headset Large
Shop NowAvid AE-79 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowTrust HS-150 Headset Wired Head-band Office/Call c...
Shop NowYealink YHS34 Headset Wired Head-band Office/Call ...
Shop NowAvid AE-75 Headset Wired Head-band Calls/Music/Spo...
Shop NowHP Poly Blackwire C3225 Top
Shop NowCanyon CNS-CHSU1B headphones/headset Wired Head-ba...
Shop NowHama Freedom Buddy Headset True Wireless Stereo (T...
Shop NowBelkin SOUNDFORM INSPIRE Headset Wired & Wireless ...
Shop NowAndrea Communications EDU-455 Headset Wired Head-b...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Wired On-Ear Headphones for ...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowEnergizer TWS40BK headphones/headset Wireless In-e...
Shop NowAvid AE-39 Headset Head-band USB Type-A Black, Gre...
Shop NowAvid AE-55 Headset Wired Head-band Education USB T...
Shop NowHama Spirit Calypso III Headset Wireless Head-band...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Pink
Shop NowHama Freedom Lit III Headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowHama Spirit Calypso III Headset Wireless Head-band...
Shop NowUrban Factory MOVEE: OVER-THE-EAR BLUETOOTH 5.1 RE...
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowDELL WH125 Headset Wired Head-band Office/Call cen...
Shop NowYealink UH34 Mono Teams Headset
Shop NowAdesso Xtream P7 Headset Wired Head-band Calls/Mus...
Shop NowLogiLink HS0053 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowGumdrop Cases DropTech Headset Wired Head-band Edu...
Shop NowJVC Gumy TWS Stix Green
Shop NowSandberg USB-C/A In-Earset with Line-Mic
Shop NowSandberg Play'n Go Wireless Earbuds
Shop NowConceptronic POLONA USB Headset
Shop NowLogitech 981-000612 headphones/headset Wired Head-...
Shop NowSandberg MiniJack Headset Bulk
Shop NowEDIS EC146 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowEDIS EC147 headphones/headset Wired Head-band Offi...
Shop NowSandberg MiniJack Office Headset Saver
Shop NowV7 HB600S headphones/headset Wireless Head-band Ca...
Shop NowSandberg USB Office Headset Saver
Shop NowSandberg USB Office Headset
Shop NowBelkin SoundForm Mini Headset Wired Head-band Call...
Shop NowSandberg USB Headset Bulk
Shop NowSandberg Saver USB Headset Large
Shop NowCanyon CNS-CEP3DG Headset Wired In-ear Calls/Music...
Shop NowSamsung EO-IC100 Headset Wired In-ear Calls/Music ...
Shop NowCanyon CNS-SBTHS1B headphones/headset Wireless In-...
Shop NowBelkin ROCKSTAR Headphones Wired In-ear Calls/Musi...
Shop NowTrust 21661 headphones/headset Wired Head-band Cal...
Shop NowTurtle Beach Recon 50 Headset Wired Gaming Headset...
Shop NowAndrea Communications NC-181 Headset Wired Head-ba...
Shop NowLogiLink HS0033 headphones/headset Wired Head-band...
Shop NowAndrea Communications BT-875 Headphones Head-band ...
Shop NowAndrea Communications EDU-375 Headphones Head-band...
Shop NowLindy 3.5mm and USB Type C Monaural Headset with I...
Shop NowSamsung EO-IA500BBEGWW headphones/headset Wired In...
Shop NowSennheiser PC 7 USB
Shop NowGumdrop Cases DropTech B1 Headphones Wired Head-ba...
Shop NowSennheiser PC 8 USB
Shop NowSandberg MiniJack Headset with Line-Mic
Shop NoweSTUFF In-ear Headphone for USB-C Devices
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowEPOS GTW 270 Hybrid
Shop NowTrust 21665 headphones/headset Wired In-ear Calls/...
Shop NowYealink UH34 Lite Dual Teams Headset
Shop NowSamsung GH59-14677A headphones/headset Wired In-ea...
Shop NowHP Poly Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USB...
Shop NowLenovo Stereo Analog Headset Wired Head-band Offic...
Shop NowKensington Classic USB-A Headset with Mic
Shop NowHP Stereo USB Headset G2
Shop NowApple EarPods Headset Wired In-ear Calls/Music Whi...
Shop NowLenovo 4XD1J77351 headphones/headset Wired In-ear ...
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowLogitech 960 USB Computer Headset
Shop NowLogitech H150 Stereo Headset
Shop NowLogitech H111 Stereo Headset
Shop NowLogitech H340 USB Computer Headset
Shop NowHP Poly Blackwire 3220 Stereo USB-C Headset +USB-C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
V7 HB800ANC headphones/headset Wireles...
£15.95
£13.29
|
Hot Product
Logitech 960 USB Computer Headset
£14.17
£11.81
|
Popular
Logitech H340 USB Computer Headset
£20.46
£17.05
|
Bestseller
Logitech H390 USB Computer Headset
£19.44
£16.20
|
Recommended
Logitech H111 Stereo Headset
£16.52
£13.77
|
Logitech H150 Stereo Headset
£21.83
£18.19
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
HB800ANC
|
981-000100
|
981-000475
|
981-000406
|
981-000593
|
981-000589
|
| Manufacturer |
V7
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Wearing style |
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
Head-band
|
| Recommended usage |
Calls/Music
|
Calls/Music
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
Office/Call center
|
| Product type |
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
Headset
|
| Microphone type |
N/A
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|
Boom microphone
|