Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Frameless display privacy filter
£90.43
£75.36
Fellowes Monitor Privacy Screen 27 inch Anti Glare Screen Protector 16:9
- PROTECT YOUR IMPORTANT CONTENT - Whilst maintaining a crystal clear screen from the front of your monitor, the Fellowes blackout privacy filter has the ability to black out your computer screen from a 30° side angle in order to protect your monitors on screen content simply and easily
- ATTACH & ADJUST WITH EASE - This blackout privacy screen features two options for attachment, including double sided adhesive strips and the innovative Quick Reveal Tabs which offer a fast and easy way to remove and reattach your monitors privacy filter when you want to share your screen with colleagues
- SCREEN PROTECTOR - Not only does the Privascreen privacy filter shield your computers on screen information from prying eyes - the privacy screen also acts as a screen protector, protecting your monitor screen from scratches and fingerprints
- REDUCE GLARE AND PREVENT EYE STRAIN - To prevent eye strain, the Privascreen blackout privacy filter also features a reversible option, which offers a matte side of the filter that helps to reduce glare on your monitors screen
- SCREEN SPEC - This privacy screen fits 27" inch monitors with an aspect ratio of 16:9
- WARRANTY - This monitor privacy filter comes with a 1 year warranty including access to top quality customer service to help with any queries you may have
More Information
| Suitable for | Monitor |
|---|---|
| Maximum screen size | 27 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 4815001 |
| EAN | 0043859692149 |
| Manufacturer | Fellowes |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual View Manual |
Description
Whilst maintaining a crystal clear screen from the front of your monitor, the Fellowes blackout privacy filter has the ability to black out your computer screen from a 30° side angle in order to protect your monitors on screen content simply and easily. This blackout privacy screen features two options for attachment, including double sided adhesive strips and the innovative Quick Reveal Tabs which offer a fast and easy way to remove and reattach your monitors privacy filter when you want to share your screen with colleagues. Not only does the Privascreen privacy filter shield your computers on screen information from prying eyes - the privacy screen also acts as a screen protector, protecting your monitor screen from scratches and fingerprints. To prevent eye strain, the Privascreen blackout privacy filter also features a reversible option, which offers a matte side of the filter that helps to reduce glare on your monitors screen. This privacy screen fits 27" inch monitors with a widescreen aspect ratio of 16:9.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 335 x 597 mm |
| Certification | HIPAA, TAA |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for | Monitor |
| Screen size HxW | 335 x 597 mm |
| Features | |
| Certification | HIPAA, TAA |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Limits viewing angle | 30° |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Screen size HxW | 335 x 597 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 1.6 mm |
| Width | 596.9 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 335 mm |
| Package height | 3 mm |
| Package depth | 372 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package weight | 610 g |
| Packaging data | |
| Package height | 3 mm |
| Package depth | 372 mm |
| Package width | 657 mm |
| Package weight | 610 g |
| Other features | |
| Certification | HIPAA, TAA |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
eSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop Now3M Privacy Filter for 19in Monitor, 5:4, PF190C4B
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop Now3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA D50066-2SM display privacy filter 66 cm (26...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowDICOTA D80517-2SM display privacy filter 86.4 cm (...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 32 inch PC...
Shop NowFellowes 4816901 display privacy filter 60.5 cm (2...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Displa...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor wit...
Shop Now3M T Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£90.43
£75.36
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Popular
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£78.23
£65.19
|
Hot Product
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£81.26
£67.72
|
New
Targus ASF215W9EU display privacy filt...
£85.49
£71.24
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4815001
|
ASF23W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
4807101
|
ASF215W9EU
|
| Manufacturer |
Fellowes
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Fellowes
|
Targus
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|