DICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24") Monitor Frameless display privacy filter
£95.08
£79.23
Privacy Filter, 2-way magnetic, Universal, (16:10), 24"
More Information
| SKU | D50063-2MG |
|---|---|
| EAN | 7640494878278 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter is easy to attach and remove thanks to integrated magnets. The enclosed self-adhesive magnetic strips allow it to be used on all frame surfaces. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Suitable for | Monitor |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-fingerprint, Anti-reflective, Privacy |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 519 mm |
| Height | 325 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop NowDICOTA D80517-2SM display privacy filter 86.4 cm (...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 32 inch PC...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor wit...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M T Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DICOTA D50063-2MG display privacy filt...
£95.08
£79.23
|
Popular
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
New
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Recommended
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£78.23
£65.19
|
Hot Product
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£81.26
£67.72
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£90.43
£75.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D50063-2MG
|
ASF23W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
4807101
|
4815001
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|