DICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (23.8") Laptop Frameless display privacy filter
£89.10
£74.25
Privacy Filter 2-way magnetic Universal (16:9) 23,8
- Immediate adhesion to thin magnetic tape by simply applying
- Protects the screen from two sides (left/right)
- Limits the viewing angle to ±30°
- Reduces blue light by 43%
- Works with touchscreen monitors
- Colours remain true to original
- Reduces annoying reflections and fingerprints
- High resistance to scratches
- Matt and glossy side for optimum visibility
- Spontaneous removal or attachment thanks to magnetic system
More Information
| SKU | D50057-2MG |
|---|---|
| EAN | 7640494878018 |
| Manufacturer | Dicota |
| Availability | Y |
Description
The DICOTA 2-Way privacy filter is ideal for working in public environments such as libraries, open-plan offices, airports and trains. It protects personal and confidential data by darkening the right and left side of the screen from an angle of +/- 30 degrees. The filter is easy to attach and remove thanks to integrated magnets. The enclosed self-adhesive magnetic strips allow it to be used on all frame surfaces. The filter also offers protection against scratches, reduces fingerprints and prevents reflections.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Privacy |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Suitable for | Laptop |
| Material | Polyethylene terephthalate (PET) |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Installation type | Magnetic |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Easy to clean | Yes |
| Display filter features | Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | - 30 - 30° |
| Reduces blue light up to | 43% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size | 60.5 cm (23.8") |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 0 mm |
| Width | 526.9 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 295.9 mm |
| Other features | |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop Now3M T Privacy Filter for 24in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for Desktops BS68.7W9
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB24536303 display privacy filter 61 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB34808342 display privacy filter 86.4 cm...
Shop Now3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way 38.1 cm (15") Laptop F...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowDICOTA D50066-2SM display privacy filter 66 cm (26...
Shop NowDICOTA Privacy Filter 2-way magnetic 60.5 cm (23.8...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowKensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monit...
Shop NowStarTech.com Magnetic Monitor Privacy Screen for 2...
Shop NowStarTech.com Magnetic Monitor Privacy Screen for 2...
Shop NowStarTech.com Magnetic Monitor Privacy Screen for 2...
Shop NowStarTech.com Magnetic Monitor Privacy Screen for 2...
Shop NowStarTech.com Magnetic Monitor Privacy Screen for 2...
Shop Now3M T Privacy Filter for 24in Full Screen Monitor w...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NowPort Designs 900209 display privacy filter 60.5 cm...
Shop Now3M Privacy Filter for 23in Monitor, 16:9, PF230W9B
Shop Now3M PF215W9B display privacy filter 54.6 cm (21.5")...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 32 inch PC...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 24" Displa...
Shop Now3M Privacy Filter for 19in Monitor, 5:4, PF190C4B
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:10, PF240W1...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Monitor, 16:9, PF270W9B
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop Now3M PF340W2E display privacy filter 86.4 cm (34") M...
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor wit...
Shop NowKensington Anti-Glare and Blue Light Reduction Fil...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop Now3M T Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor w...
Shop NowFellowes PrivaScreen 61 cm (24") Monitor Frameless...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Black Privacy Filter for Desktops PF27.0W
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop Now3M PF24.0W9 Black Privacy Filter
Shop NowKensington MagPro Elite Magnetic Privacy Screen Fi...
Shop Now3M Privacy Filter for Desktops BSF54.6W
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
DICOTA D50057-2MG display privacy filt...
£89.10
£74.25
|
New
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£76.86
£64.05
|
Popular
3M Black Privacy Filter for Desktops P...
£79.12
£65.93
|
Recommended
Fellowes 23" Widescreen-PrivaScre...
£81.26
£67.72
|
Bestseller
Fellowes PrivaScreen 61 cm (24")...
£75.59
£62.99
|
Hot Product
Fellowes PrivaScreen 68.6 cm (27"...
£90.43
£75.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D50057-2MG
|
ASF27W9EU
|
PF24.0W
|
4807101
|
4811801
|
4815001
|
| Manufacturer |
Dicota
|
Targus
|
3M
|
Fellowes
|
Fellowes
|
Fellowes
|
| Suitable for |
Notebook
|
N/A
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
Monitor
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|