Kensington EQ Privacy Screen Filter for 27'' Monitors 16:9
- Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
- Limited viewing angle narrows the field of vision to ±30°.
- Blue light filter eases eye strain and potentially minimises disruptions to natural sleep patterns.
- Installs using included frameless tab holders for quick removal, or double-sided tape for cleaner permanent setup.
- Anti-reflective coating reduces glare.
- Reversible matte and glossy viewing options.
- Scratch-resistant surface enhances durability and protection.
- Includes 2-year limited warranty.
More Information
| SKU | EQ270A169E |
|---|---|
| EAN | 4049793089447 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy
Sustainability Focused
Made from up to 54% post-consumer recycled (PCR) plastic and shipped in FSC® certified packaging.
Privacy-Focused Viewing Angle
Limits the viewing angle to ±30°, helping protect sensitive information and reduce the risk of visual data breaches – ideal for busy offices and public spaces.
Blue Light Reduction
Eases eye strain and may help reduce risk of natural sleep pattern interruptions.
Simple Installation Options
Install using frameless tab holders for quick removal, or double-sided tape for a cleaner, more permanent setup.
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from external light sources for improved viewing clarity.
Reversible Viewing Options
The matte side provides a clearer view without glare or fingerprints, while the glossy side enhances visibility for a sharper display.
Scratch Resistant
Featuring a 2H hardness rating, this privacy screen filter ensures increased durability and protection.* *Applies to matte side
2-Year Limited Warranty
Backed by Kensington’s professional support and a 2-year limited warranty.
Description
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-reflective, Privacy |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Suitable for | Monitor |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Features | |
| Easy to apply | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-reflective, Privacy |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Special features | EQ |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Hardness | 2H |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Display diagonal (metric) | 68.5 cm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package width | 440 mm |
| Package weight | 513 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 725 mm |
| Package width | 440 mm |
| Package weight | 513 g |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 650 mm |
| Master (outer) case length | 1033 mm |
| Master (outer) case height | 88 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.34 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
eSTUFF GLBB31698393 display privacy filter 80 cm (...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 32 inch PC...
Shop NowOrigin Storage Anti-Blue Security Filter 2-Way Plu...
Shop Now3M T Privacy Filter for 25in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor w...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com 23.8-inch 16:9 Gold Monitor Privacy S...
Shop NoweSTUFF GLBB25536339 display privacy filter 63.5 cm...
Shop NoweSTUFF GLBB27608342 display privacy filter 68.6 cm...
Shop Now3M T Privacy Filter for 21.5in Full Screen Monitor...
Shop NoweSTUFF GLBMA27606341 display privacy filter 68.6 c...
Shop NoweSTUFF GLBG23528297 display privacy filter 60.5 cm...
Shop NowStarTech.com Privacy Screen For Dell P3424WE Curve...
Shop NowDICOTA D50060-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowDICOTA D80517-2SM display privacy filter 86.4 cm (...
Shop NowDICOTA D50063-2MG display privacy filter 61 cm (24...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.6in Monitor, 16:9, PF236W...
Shop NowTargus ASF215W9EU display privacy filters Frameles...
Shop NoweSTUFF GLBMA23536301 display privacy filter 60.5 c...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop NoweSTUFF GLBB27598337 display privacy filter 68.6 cm...
Shop Now3M Privacy Filter for Desktops BS68.7W9
Shop NowTargus ASF23W9EU display privacy filter 58.4 cm (2...
Shop NowDICOTA D50057-2MG display privacy filter 60.5 cm (...
Shop NowTargus ASF27W9EU display privacy filters 68.6 cm (...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 34 inch Ul...
Shop NowDICOTA D50069-2MG display privacy filter 68.6 cm (...
Shop Now3M Privacy Filter for 23.8in Monitor, 16:9, PF238W...
Shop NowDICOTA D50069-2SM display privacy filter 68.6 cm (...
Shop NowFellowes 23" Widescreen-PrivaScreen Privacy Filter
Shop NowFellowes PrivaScreen 68.6 cm (27") Monitor Framele...
Shop NowTargus ASF24WEU display privacy filters 61 cm (24"...
Shop NowTargus ASF24W9EU display privacy filter 61 cm (24"...
Shop Now3M Privacy Filter for 32in Monitor, 16:9, PF320W9B
Shop Now3M PF238W9B display privacy filter 60.5 cm (23.8")...
Shop Now3M Privacy Filter for 24in Monitor, 16:9, PF240W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Monitor, 16:9, PF270W9B
Shop Now3M Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor wit...
Shop NowTargus ASF238W9EU display privacy filters 60.5 cm ...
Shop Now3M T Privacy Filter for 27in Full Screen Monitor w...
Shop NowStarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC...
Shop NowKensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter f...
Shop NowLenovo 0A61769 display privacy filter 35.6 cm (14"...
Shop NowKensington 2-way Removable Privacy Screen Filter f...
Shop Now3M T Privacy Filter for 23.8in Full Screen Monitor...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Kensington EQ Privacy Screen Filter fo...
£94.61
£78.84
|
Recommended
Targus ASF23W9EU display privacy filte...
£92.24
£76.87
|
Bestseller
Targus ASF24W9EU display privacy filte...
£96.10
£80.08
|
Hot Product
Targus ASF24WEU display privacy filter...
£96.10
£80.08
|
Targus ASF27W9EU display privacy filte...
£78.23
£65.19
|
Popular
Lenovo 0A61769 display privacy filter...
£81.18
£67.65
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EQ270A169E
|
ASF23W9EU
|
ASF24W9EU
|
ASF24WEU
|
ASF27W9EU
|
0A61769
|
| Manufacturer |
Kensington
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Targus
|
Lenovo
|
| Suitable for |
Monitor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Notebook
|
| Type |
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
Frameless display privacy filter
|
N/A
|
N/A
|
Frameless display privacy filter
|