Digitus German Power Cord connection cable
£5.33
£4.44
Power Cord, CEE 7/7 (Typ-F) - C5 M/F, 1.8m, H05VV-F3G 0.75qmm, black
More Information
| SKU | AK-440103-018-S |
|---|---|
| EAN | 4016032311799 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Approved for all European countries
This power cord connection cable, also known as „Micky Mouse“- or „cloverleaf“ connector, is used for the connection of a Laptop or power supply unit to the German indoor power supply system (outlet).
This power cord connection cable, also known as „Micky Mouse“- or „cloverleaf“ connector, is used for the connection of a Laptop or power supply unit to the German indoor power supply system (outlet).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Magnetically shielded | No |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | IEC C5 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package volume | 1215 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 194.857 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Magnetically shielded | No |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 1215 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 194.857 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking PC-AC-UK 250V/10A 1.8m C13 to...
Shop NowLindy 3m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop Nowconnektgear 3m UK Mains Power Cable UK Plug to Rig...
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable UK Plug to Rig...
Shop NowLindy 3m C5 to C14 Mains Cable, lead free
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug To IEC 2 x C5 Splitter Ex...
Shop NowLindy 1m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable UK Plug to C13...
Shop NowDigitus Power Cord extension
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop Nowconnektgear 10m Mains Extension Power Cable C14 Pl...
Shop NowLogiLink CP091 power cable Black 1.8 m C14 coupler...
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowLogiLink CP090 power cable Black 1.8 m
Shop NowDatalogic 6003-0941 power cable C13 coupler
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - IEC-C13, 2m Black C13 coupler
Shop NowLogiLink NEMA5-15P - IEC 60320-1 (C13), 1.8m Black...
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowDatalogic 6003-0924 power cable C13 coupler
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowLindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Red
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowLindy 2m Mains UK 3 Pin Plug to Hot Conditioned IE...
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowDatalogic 6003-0940 power cable CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLindy 2m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Power Extension Cord, C14 to...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power ...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C5 Spl...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus German Power Cord connection c...
£5.33
£4.44
|
connektgear 10m Mains Extension Power...
£7.70
£6.42
|
Recommended
connektgear 5m UK Mains Power Cable UK...
£18.26
£15.22
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£4.84
£4.03
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.86
£6.55
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.18
£5.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-440103-018-S
|
27-0052B
|
27-0103B
|
PXT101EUR
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
| Manufacturer |
Digitus
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Cisco
|
StarTech.com
|