Lindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power Cable, Black
£4.82
£4.02
2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power Cable, Black
- Can be used as a power extension cable for a computer / monitor to be connected to a UPS
- IEC C14 to IEC C15
- Fully moulded connectors
- VDE approved
More Information
| SKU | 30314 |
|---|---|
| EAN | 4002888303149 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The Lindy Hot Conditioned IEC extension cables are perfect for connecting your monitor or PC to a UPS (uninterupted power supply). The C15 connector is rated at 120° and is known as a 'kettle lead'.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Number of cable cores | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Compatibility | RoHS, REACH |
| Cable length | 2 m |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | RoHS, REACH |
| Conductor cross section | 1 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking PC-AC-UK 250V/10A 1.8m C13 to...
Shop NowLogiLink 2m, CEE 7-7/C13 Black CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLogiLink CP090 power cable Black 1.8 m
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - C13, 1.8m Black C13 coupler
Shop NowLogiLink CP093 power cable Black 1.8 m C5 coupler ...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowLindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink CP151 power cable Black 1 m CEE7/7 IEC C1...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowDatalogic 6003-0924 power cable C13 coupler
Shop NowDatalogic 6003-0941 power cable C13 coupler
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowManhattan Power Cord/Cable Y-Splitter, C14 Male to...
Shop NowStarTech.com USB to 5.5mm Power Cable - Type N Bar...
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Main...
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowDigitus Power Cord extension
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Computer Power Cable, BS ...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowCables Direct C14 - C15 1.8m Black C14 coupler C15...
Shop NowLogiLink CP091 power cable Black 1.8 m C14 coupler...
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - IEC-C13, 2m Black C13 coupler
Shop NowLogiLink NEMA5-15P - IEC 60320-1 (C13), 1.8m Black...
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Blue
Shop NowLindy 3m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Red
Shop NowLindy 1m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Power Extension Cord, C14 to...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowLindy 2m UK to IEC C13 Mains Cable
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowLindy 2m Mains UK 3 Pin Plug to Hot Conditioned IE...
Shop NowDatalogic 6003-0940 power cable CEE7/7 C13 coupler
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowLindy 2m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot...
£4.82
£4.02
|
Hot Product
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£4.80
£4.00
|
Popular
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.45
£3.71
|
StarTech.com USB to 5.5mm Power Cable...
£3.86
£3.22
|
Recommended
StarTech.com 10ft (3m) UK Computer Pow...
£5.54
£4.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
30314
|
PXT101EUR
|
PXT101UK
|
PXTNB2SUK6
|
USB2TYPEN1M
|
PXT101UK3M
|
| Manufacturer |
Lindy
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|