LogiLink AU0040 cable gender changer USB 3.1 C USB 3.0 A, Micro USB 2.0 Aluminium
£3.53
£2.94
Mechanical time switch with dusk sensor, IP44, outdoor
- 1x safety socket
- Socket with safety shutter
- IP44 for protection against splash water and penetration of foreign bodies >1 mm
- Mechanical time switching by rotary switch
- 7 presets selectable
- Safety plug
More Information
| SKU | AU0040 |
|---|---|
| EAN | 4052792041811 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Perfect for connecting MacBook® or Chromebook with a power bank, flash drive or smartphone.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | USB 3.0 A, Micro USB 2.0 |
| Connector 1 | USB 3.1 C |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Performance | |
| Housing material | Aluminium |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 75 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Aluminium |
| Country of origin | China |
| Housing material | Aluminium |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Aluminium |
| Other features | |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case width | 462 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 145 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
V7 Black Video Adapter DVI-I Female to VGA Male
Shop NowHama USB OTG Adapter, USB-C Plug - USB Socket, USB...
Shop NowHama USB Adapter, USB-A Plug - USB-C Socket, USB 3...
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Female to Male, ...
Shop NowIntegral USB3.0 TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FO...
Shop NowLindy 71263 cable gender changer USB Type A Black
Shop NowLogiLink MP0050 cable gender changer RJ45 8 pin te...
Shop NowStarTech.com Secure Charging USB Data Blocker Adap...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005 cable gender changer Di...
Shop NowManhattan HDMI Straight Coupler/Connector, 4K@60Hz...
Shop NowLogiLink AH0009 cable gender changer HDMI C HDMI A...
Shop NowLogiLink USB 3.0-A F/F Black
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to DVI-D Female
Shop NowStarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adapter - M/F
Shop NowStarTech.com Right Angled USB-C to USB-A Adapter, ...
Shop NowStarTech.com Right Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to...
Shop NowIntegral USB C TO SATA CONVERTER ADAPTER CABLE FOR...
Shop NowManhattan 2-Piece Set: USB-C to USB-A and USB-A to...
Shop NowLogiLink MP0037 cable gender changer RJ-45 2 x RJ-...
Shop NowDigitus HDMI Adapter
Shop NowLogiLink AU0055 cable gender changer Black
Shop NowLindy USB Adapter Type A-F/B-F
Shop NowStarTech.com Down Angle HDMI 2.0 Adapter, Male to ...
Shop NowDigitus USB-C adapter, USB-C - USB-A
Shop Nowi-tec USB-C Adapter
Shop NowManhattan USB-C to USB-A Adapter, Male to Female, ...
Shop NowStarTech.com Cisco Console Rollover Adapter for RJ...
Shop NowLindy HDMI Female to HDMI Male 90 Degree Right Ang...
Shop NowStarTech.com Compact HDMI to VGA Adapter Converter...
Shop NowDigitus CAT 6, modular couplers, shielded
Shop NowLindy USB 3.2 Type C to A Adapter
Shop NowLindy USB 2.0 Low Profile Type A to C Adapter
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink AU0040 cable gender changer U...
£3.53
£2.94
|
Cables Direct HDHDPORT-005 cable gende...
£5.02
£4.18
|
Recommended
StarTech.com DB25 to RJ45 Modular Adap...
£3.07
£2.56
|
Popular
StarTech.com Compact HDMI to VGA Adapt...
£4.70
£3.92
|
Hot Product
Lindy USB Adapter Type A-F/B-F
£3.79
£3.16
|
Bestseller
StarTech.com Cisco Console Rollover Ad...
£2.90
£2.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AU0040
|
HDHDPORT-005
|
GC258MF
|
HD2VGAMICRO
|
71228
|
ROLLOVER
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Cables Direct
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Lindy
|
StarTech.com
|