WLAN FRITZ! Stick AC 430 MU-MIMO 433 Mbit/s
£49.25
£41.04
WLAN Stick AC 430 MU-MIMO, Wired & Wireless, USB, WLAN, 433 Mbit/s
More Information
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| SKU | 20002766 |
| EAN | 4023125027666 |
| Manufacturer | FRITZ! |
| Availability | Y |
Description
WLAN Stick AC 430 MU-MIMO. Connectivity technology: Wired & Wireless, Host interface: USB, Interface: WLAN. Maximum data transfer rate: 433 Mbit/s, Wi-Fi band: Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz)
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 0 |
| Interface | WLAN |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Wireless LAN features | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150,433 Mbit/s |
| Antenna | |
| Antenna | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Bandwidth (second) | 5 GHz |
| Bandwidth (first) | 2.4 GHz |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11i, IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rates supported | 11,54,150,433 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Design | |
| Antenna | Yes |
| Internal | No |
| Component for | PC/Laptop |
| Antenna design | Internal |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Minimum RAM | 64 MB |
| Minimum storage drive space | 5 MB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 200 g |
| Quick installation guide | Yes |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 200 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Digitus 4 port 2.5 Gigabit Ethernet network card, ...
Shop NowHPE 817745-B21 Internal Ethernet 10000 Mbit/s
Shop NowDigitus Gigabit Ethernet PCI Express Network Card ...
Shop NowHPE 3PAR StoreServ 8000 4-port 16Gb FC Fiber 16000...
Shop NowPLANET ENW-9701 network card Internal Fiber 1000 M...
Shop NowLogiLink WL0247 network card WLAN 1300 Mbit/s
Shop NowMSI Herald BE9400 WiFi7 PCIe-Card Internal WLAN / ...
Shop NowIntel I226-T1 Internal Ethernet 2500 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE92BT WLAN / Bluetooth 5764 Mbit/s
Shop NowAirtame AT-ETH network card Ethernet 100 Mbit/s
Shop NowLogiLink PC0075 network card Internal Ethernet 100...
Shop Nowiogear GWU637 network card Ethernet 300 Mbit/s
Shop NowASUS PCE-BE6500 Internal WLAN / Bluetooth 2882 Mbi...
Shop NowYealink WF50 WLAN 433 Mbit/s
Shop NowDELL 96NP5 network card Ethernet
Shop NowShuttle WLN-M1 - Intel WLAN-ax/Bluetooth Combo Kit...
Shop NowASUS USB-BE92 Nano WLAN 2882 Mbit/s
Shop NowGIGABYTE GC-WIFI7 network card Internal WLAN / Blu...
Shop NowTP-Link AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapte...
Shop NowIntel EXPI9301CT network card Internal 1000 Mbit/s
Shop NowGigabyte GC-WBAX210 network card Internal WLAN / B...
Shop NowStarTech.com 3-Port Portable USB 3.0 Hub plus Giga...
Shop NowTP-Link AX3000 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.0 PCIe Adapter
Shop NowLenovo 4XC1K04678 network card Internal WWAN 1000 ...
Shop NowIntel I210T1BLK network card Internal Ethernet 100...
Shop NowIntel EXPI9301CTBLK network card Internal 1000 Mbi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
WLAN FRITZ! Stick AC 430 MU-MIMO 433 M...
£49.25
£41.04
|
Hot Product
Intel I210T1BLK network card Internal...
£48.79
£40.66
|
Bestseller
Intel EXPI9301CTBLK network card Inter...
£56.10
£46.75
|
Popular
StarTech.com 3-Port Portable USB 3.0 H...
£39.70
£33.08
|
iogear GWU637 network card Ethernet 30...
£49.50
£41.25
|
Recommended
LogiLink PC0075 network card Internal...
£44.66
£37.22
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
20002766
|
I210T1BLK
|
EXPI9301CTBLK
|
ST3300GU3B
|
GWU637
|
PC0075
|
| Manufacturer |
FRITZ!
|
Intel
|
Intel
|
StarTech.com
|
iogear
|
LogiLink
|
| Interface |
WLAN
|
Ethernet
|
N/A
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
| Internal |
N
|
Y
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
Wired
|
Wired
|
N/A
|
Wireless
|
Wired
|
| Host interface |
USB
|
PCI Express
|
PCI Express
|
N/A
|
Micro-USB
|
PCI Express
|