HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
£467.94
£389.95
2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
More Information
| Component for | Server |
|---|---|
| SKU | P28352-B21 |
| EAN | 0190017472720 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Reasons To Buy
High Performance Enterprise-Class Drives for High I/O Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are ideal for demanding environments including transaction processing, database applications and high-performance computing (HPC).
Deliever higher performance for enterprise data canter environments.
12G SAS interface for increased performance.
Efficient drives provide power for space-constrained data centers.
Reliable Enterprise-Class Drives for Enterprise and Data Center Workloads
HPE Mission Critical Hard Drives are designed for demanding 24x7 data center environments.
Stable and consistent portfolio of drives offer long life cycles and steady supply.
Description
Do your servers need high-performance enterprise hard drives for both your mission-critical and I/O-intensive applications? HPE Mission Critical Hard Drives offer a high level of performance and reliability for your most demanding application workloads. They help you improve server response times, power more transactions per second, and accelerate data transfer (I/O) speeds. HPE Mission Critical Hard Drives are available in 2.5-inch Small Form Factor (SFF). All HPE hard drives pass a rigorous qualification process, which certify that every drive is proven to perform in your HPE server and storage environments. All HPE hard drives also include digitally signed firmware which helps prevent unauthorized access to your data.
What is new supporting point:
Offering 300 GB, 600 GB, 1.2 TB, 1.8 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical Hard Drives with Basic Carrier (BC).
Offering 1.2 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical FIPS 140-2 validated Hard Drives with Basic Carrier (BC).
What is new supporting point:
Offering 300 GB, 600 GB, 1.2 TB, 1.8 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical Hard Drives with Basic Carrier (BC).
Offering 1.2 TB and 2.4 TB 10K SAS Small Form Factor (SFF) Mission Critical FIPS 140-2 validated Hard Drives with Basic Carrier (BC).
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512e |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2.4 TB |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Form factor | SFF |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Hot-swap | Yes |
| Height (imperial) | 14 cm (5.5") |
| Depth (imperial) | 22.2 cm (8.75") |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 222.3 mm |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 222.2 x 139.7 mm (5.75 x 8.75 x 5.5") |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 14.6 cm (5.75") |
| Height (imperial) | 14 cm (5.5") |
| Depth (imperial) | 22.2 cm (8.75") |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 146.1 x 222.2 x 139.7 mm (5.75 x 8.75 x 5.5") |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Western Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowWestern Digital Ultrastar DC HC555 internal hard d...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowSeagate SkyHawk internal hard drive 12 TB 7200 RPM...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowAxis 02471-001 internal hard drive 4 TB
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE P40432-S21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Mission Critical 15K SFF BC 3-ye...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE P40432-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowDELL XTH17 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2....
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K...
£467.94
£389.95
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£631.62
£526.35
|
Recommended
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£684.42
£570.35
|
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£420.42
£350.35
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P28352-B21
|
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
Q1H47A
|
793773-001
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
≈ 2 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Server
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Server/workstation
|