Seagate SkyHawk internal hard drive 12 TB 7200 RPM 512 MB 3.5" Serial ATA III
£491.02
£409.18
12 TB, 3.5", SATA III, 32 AI Channels
More Information
Description
A video-optimised drive, SkyHawk AI is designed for NVRs with artificial intelligence for edge applications.
SkyHawk AI
Designed for AI video analytics, SkyHawk AI supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams while offering capacities up to 20 TB. It delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI and has enterprise-class workload rates at 550 TB/yr for high reliability.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8 TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
Drive Health and Data Recovery
When integrated into compatible NVR systems, these drives provide overall system reliability increases due to SkyHawk Health Management (SHM).1
In addition, the SkyHawk drives include a robust three-year Rescue Data Recovery Services plan.
SkyHawk AI
Designed for AI video analytics, SkyHawk AI supports up to 64 HD cameras and 32 additional AI streams while offering capacities up to 20 TB. It delivers zero dropped frames with ImagePerfect AI and has enterprise-class workload rates at 550 TB/yr for high reliability.
SkyHawk
24×7 workloads can leverage up to 8 TB with drives designed for DVR and NVR systems. SkyHawk video drives are equipped with enhanced ImagePerfect™ and SkyHawk Health Management to help you sail through your toughest challenges.
Drive Health and Data Recovery
When integrated into compatible NVR systems, these drives provide overall system reliability increases due to SkyHawk Health Management (SHM).1
In addition, the SkyHawk drives include a robust three-year Rescue Data Recovery Services plan.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD sustained transfer rate | 260 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 12 TB |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Number of AI channels | 32 |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 7.72 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 3.5 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Technical details | |
|---|---|
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Logistics data | |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet layer | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Maximum number of cameras supported | 64 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Mission Critical 15K SFF BC 3-ye...
Shop NowHPE P40432-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 02471-001 internal hard drive 4 TB
Shop NowHPE P40784-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Ultrastar DC HC555 internal hard d...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowHPE P40432-S21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowHPE 861590-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-ye...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital Gold WD122KRYZ internal hard drive...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowDELL XTH17 internal hard drive 900 GB 15000 RPM 2....
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate SkyHawk internal hard drive 12...
£491.02
£409.18
|
Hot Product
HPE 857644-B21 internal hard drive 10...
£631.62
£526.35
|
Recommended
HPE 793703-B21 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
HPE 861590-B21 internal hard drive 8 T...
£684.42
£570.35
|
Popular
HPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in)...
£420.42
£350.35
|
HPE 793773-001 internal hard drive 8 T...
£647.46
£539.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST12000VE003
|
857644-B21
|
793703-B21
|
861590-B21
|
Q1H47A
|
793773-001
|
| Manufacturer |
Seagate
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
over 2.5 TB
|
≈ 750 GB
|
over 2.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
N/A
|
SAS
|
| Type |
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Surveillance system
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Disk array
|
Server/workstation
|