Western Digital WD Purple internal hard drive 8 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
£450.65
£375.54
8TB, 3.5", SATA 6Gb/s, 256MB, 7200 rpm
More Information
| Component for | Surveillance system |
|---|---|
| SKU | WD82PURZ |
| EAN | 5706998961198 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | Y |
Description
UNCOMPROMISING STORAGE
Built for 24/7, always-on, high-definition security systems. With a supported workload rate of up to 180 TB/yr and support for up to 64 cameras, WD Purple drives are optimized for surveillance systems. WD Purple 8TB, 10TB & 12TB drives are designed to support Deep Learning analytics in AI capable NVRs, and feature an enhanced workload rating of up to 360TB/yr, and up to 16 AI channels for analytics within the system.
The Right Drive for the Job
WD Purple drives have been engineered specifically for the extreme demands of high temperature, 24/7 surveillance systems.
Performance You Can Trust
From a worldwide leader in the storage industry, WD Purple is engineered for quality video playback when you need it most.
Expand Your View to 64
WD Purple drives are optimized to support up to 64 cameras, giving you flexibility to upgrade or expand your security system.
SEAMLESS INTEGRATION
With a wide range of industry-leading enclosures and chipsets supported, you're sure to find the configuration and compatibility that's right for your NVR.
LESS IS MORE
Low power consumption is a must in a high-temperature, always-on surveillance environment. IntelliSeek technology helps reduce damaging ambient noise and vibrations.
DESIGNED FOR SURVEILLANCE
The WD Purple drive is designed for both DVR and NVR security systems, and is compatible with many of the the leading surveillance and security manufacturers. We can help you find the perfect storage for your system.
Built for 24/7, always-on, high-definition security systems. With a supported workload rate of up to 180 TB/yr and support for up to 64 cameras, WD Purple drives are optimized for surveillance systems. WD Purple 8TB, 10TB & 12TB drives are designed to support Deep Learning analytics in AI capable NVRs, and feature an enhanced workload rating of up to 360TB/yr, and up to 16 AI channels for analytics within the system.
The Right Drive for the Job
WD Purple drives have been engineered specifically for the extreme demands of high temperature, 24/7 surveillance systems.
Performance You Can Trust
From a worldwide leader in the storage industry, WD Purple is engineered for quality video playback when you need it most.
Expand Your View to 64
WD Purple drives are optimized to support up to 64 cameras, giving you flexibility to upgrade or expand your security system.
SEAMLESS INTEGRATION
With a wide range of industry-leading enclosures and chipsets supported, you're sure to find the configuration and compatibility that's right for your NVR.
LESS IS MORE
Low power consumption is a must in a high-temperature, always-on surveillance environment. IntelliSeek technology helps reduce damaging ambient noise and vibrations.
DESIGNED FOR SURVEILLANCE
The WD Purple drive is designed for both DVR and NVR security systems, and is compatible with many of the the leading surveillance and security manufacturers. We can help you find the perfect storage for your system.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 245 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Start/stop cycles | 300000 |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Surveillance system |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 245 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Start/stop cycles | 300000 |
| Hot-swap | No |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.4 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption (write) | 8.6 W |
| Power consumption (read) | 8.6 W |
| Power consumption (idle) | 7.4 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 30 G |
| Non-operating shock | 250 G |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Hot-swap | No |
| Packaging content | |
|---|---|
| Storage drive adapter included | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 715 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Packaging data | |
| Storage drive adapter included | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Compliance certificates | RoHS |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Seagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 18 TB ...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard dri...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowHPE 791394-002 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793703-S21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE MB8000JEQVA internal hard drive 8 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 02472-001 internal hard drive 8 TB
Shop NowHPE 857642-002 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-y...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 793703-B21 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 793773-001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 3...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 857965-001 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 857644-K21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882397-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM
Shop NowHPE 857644-B21 internal hard drive 10 TB 7200 RPM ...
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowHPE 870795-001B internal hard drive 900 GB 15000 R...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowHPE 870759-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 875217-003 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital WD Purple internal har...
£450.65
£375.54
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Popular
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD82PURZ
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
CPQ-1800SAS/10-S5
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
Surveillance system
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|