Seagate IronWolf Pro ST8000NT001 internal hard drive 8 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
£379.63
£316.36
8 TB, SATA 6Gb/s, 26.11 x 101.85 x 146.99 mm, 720 g
More Information
Description
IronWolf Pro drives are engineered to deliver 24×7 performance, reliability, and dependability in multi-bay, multi-user commercial and enterprise RAID storage solutions. Total peace of mind with five-year limited warranty, complimentary three-year Rescue Data Recovery Services, and IronWolf Health Management.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 255 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| HDD sustained transfer rate | 255 MiB/s |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| Noise level (idle) | 28 dB |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 10.1 W |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Power consumption (off) | 1 W |
| Power consumption (idle) | 7.8 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 70 G |
| Non-operating vibration | 2.27 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Depth | 147 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowSeagate ST10000NM018G internal hard drive 10 TB 72...
Shop NowSynology HAS5300-12T internal hard drive 12 TB 720...
Shop NowSynology HAT5300 internal hard drive 8 TB 7200 RPM...
Shop NowAxis 02472-001 internal hard drive 8 TB
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 881781-H21 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowAxis 01859-001 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3...
Shop NowHPE 873371-001 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE StoreOnce Cloud Bank Storage Read/Write for Ge...
Shop NowHPE StoreOnce VSA Stackable 1TB E-LTU
Shop NowSeagate Barracuda 20TB internal hard drive 7200 RP...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 882398-001 internal hard drive 12 TB 7200 RPM ...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHP Q2R42A-RFB internal hard drive 12 TB 3.5" SAS
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM in Hot...
Shop NowHPE 876939-001 internal hard drive 1.8 TB 10000 RP...
Shop NowToshiba MG09 internal hard drive 12 TB 7200 RPM 3....
Shop NowHPE EG001800JWJNR internal hard drive 1.8 TB 10000...
Shop NowHPE 872738-001B internal hard drive 1.8 TB 10000 R...
Shop NowToshiba MG10ADA10TE internal hard drive 10 TB 7200...
Shop NowWestern Digital Gold WD103KRYZ internal hard drive...
Shop NowToshiba S300 Pro Surveillance internal hard drive ...
Shop NowSeagate Barracuda Desktop 24TB HDD internal hard d...
Shop NowOrigin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 10000RPM
Shop NowHPE 1.8TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF SC 3-ye...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 16 TB ...
Shop NowHPE 1.8TB 12G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch) SC Enterp...
Shop NowHPE 872738-001 internal hard drive 2.5" 1.8 TB SAS
Shop NowSeagate SkyHawk ST10000VE001 internal hard drive 1...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowWestern Digital Red Pro internal hard drive 12 TB ...
Shop NowWestern Digital Red Plus internal hard drive 8 TB ...
Shop NowSynology HAT3320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowWestern Digital Purple NV internal hard drive 8 TB...
Shop NowSynology HAT5320-8T internal hard drive 8 TB 7200 ...
Shop NowSeagate Enterprise ST4000NM025B internal hard driv...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD102PURP internal hard...
Shop NowWestern Digital Purple Pro WD122PURP internal hard...
Shop NowWestern Digital WD Purple internal hard drive 8 TB...
Shop NowHPE 12TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF LP 1-y...
Shop NowWestern Digital Red Plus WD120EFGX internal hard d...
Shop NowHPE 875217-003 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowSeagate NAS HDD IronWolf internal hard drive 12 TB...
Shop NowHPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3y...
Shop NowHPE 870759-H21 internal hard drive 900 GB 15000 RP...
Shop NowHPE 870795-001B internal hard drive 900 GB 15000 R...
Shop NowWestern Digital Purple Pro Smart Video HDD 8TB int...
Shop NowSynology HAT3310-16T internal hard drive 16 TB 720...
Shop NowHPE MSA 900GB 12G SAS 15K SFF (2.5in) Enterprise 3...
Shop NowSeagate Enterprise ST10000NM017B internal hard dri...
Shop NowSeagate IronWolf ST8000VN004 internal hard drive 8...
Shop NowSeagate Enterprise ST8000NM017B internal hard driv...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST16000NT001 internal hard dr...
Shop NowSeagate IronWolf Pro ST12000NT001 internal hard dr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Seagate IronWolf Pro ST8000NT001 inter...
£379.63
£316.36
|
Hot Product
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£396.48
£330.40
|
Popular
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£395.92
£329.93
|
Recommended
Origin Storage HDD 1.8TB 2.5in SAS 100...
£399.26
£332.72
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£404.03
£336.69
|
Origin Storage HDD 1.8TB 3.5in SAS 100...
£417.14
£347.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST8000NT001
|
DELL-1800SAS/10-S16
|
DELL-1800SAS/10-S12
|
CPQ-1800SAS/10-S7
|
DELL-1800SAS/10-S11
|
CPQ-1800SAS/10-S5
|
| Manufacturer |
Seagate
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
N/A
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
NAS
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|