Integral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
£7.70
£6.42
32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL UP TO R-150 W-30 MBS
- Transfer data and media files between PCs, Macs, smartphones and tablet PCs
- Dual connectors - USB Type C and full-size USB 3.1 (Type A)
- Type C interface designed for Android smartphones and tablets and Apple MacBooks
- PC and Mac compatible
- 2 year warranty
More Information
| Form factor | Capless |
|---|---|
| Product colour | Silver |
| Capacity | 32 GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | INFD32GB360CDL3.0 |
| EAN | 5055288447776 |
| Manufacturer | Integral |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. Dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports and USB Type-C connector.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
The Integral 360-C Dual USB-C Flash Drive provides ultimate compatibility between smartphones, tablets, PCs and Macs. The Fusion Dual USB-C Flash Drive also offers a handy dual interface; USB Type-A connector for all current USB 3.1, USB 3.0 and 2.0 ports found in millions of devices, alongside the new future-proof USB Type-C connector, for a wide range of modern Android devices and latest Macbooks.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 70 MB/s |
| Form factor | Capless |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Performance | |
| Device interface | USB Type-A / USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Capacity | 32 GB |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Write speed | 20 MB/s |
| Read speed | 70 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Design | |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Certification | CE, REACH |
| Form factor | Capless |
| Housing material | Metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.2 mm |
| Weight | 8 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 138 mm |
| Package width | 9 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 93 mm |
| Package weight | 17 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Key ring | No |
| Product colour | Silver |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
| Certification | CE, REACH |
| Housing material | Metal |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | CE, REACH |
| Compatible operating systems | Windows Vista, 7, 8.1, 10 and 11 Mac OS 09 and above Linux v2.4.0 and above |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Integral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 32GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowIntegral Neon-C 64GB USB-C 3.2 GEN1 DRIVE (USB3.1 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB-C 3.2 G...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 128GB USB3.2 Gen1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler 64GB USB3.2 Gen 1...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowKingston Technology DataTraveler Exodia - USB 3.2 ...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-90 W-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntenso Flash Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntenso Rainbow Line USB flash drive 128 GB USB Ty...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowHypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB USB Type-A
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowHypertec 4GB USB2.0 Swivel HyperDrive
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 32 GB - USB-C / USB-...
Shop NowVerbatim Dual - USB 3.0 Drive 64 GB - USB-C / USB-...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-80 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-80...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE COURIER BLUE UP TO R-10...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON BLUE UP TO R-80 W-...
Shop NowIntenso 3521473 USB flash drive 16 GB USB Type-A 2...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-90...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON ORNG UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON PINK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL TYPE-C METAL...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-80 W-...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
Shop NowIntegral 32GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE FUSION METAL UP TO R-70...
Shop NowIntegral 64GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntenso Speed Line USB flash drive 128 GB USB Type...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE BLACK
Shop NowTeam Group C175 USB flash drive 32 GB USB Type-A 3...
Shop NowIntegral 16GB USB3.0 DRIVE ARC METAL UP TO R-70 W-...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON BLACK UP TO R-100 ...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE BLACK
Shop NowSanDisk Cruzer Blade USB flash drive 16 GB USB Typ...
Shop NowIntegral 128GB USB2.0 DRIVE NEON BLUE
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 64GB USB3.0 DRIVE NEON PINK UP TO R-100 W...
Shop NowIntegral 32GB USB3.0 DRIVE NEON YELLOW UP TO R-100...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 32GB USB3.0 DRIVE 360-C DUAL...
£7.70
£6.42
|
Hypertec HYUSB4GB USB flash drive 4 GB...
£11.29
£9.41
|
Popular
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON ORNG
£7.46
£6.22
|
Recommended
Integral 64GB USB2.0 DRIVE NEON YELLOW
£7.46
£6.22
|
Integral 64GB USB2.0 DRIVE ARC METAL
£7.70
£6.42
|
Hot Product
Integral 32GB USB2.0 DRIVE COURIER BLUE
£7.34
£6.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INFD32GB360CDL3.0
|
HYUSB4GB
|
INFD64GBNEONOR
|
INFD64GBNEONYL
|
INFD64GBARC
|
INFD32GBCOU
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
Integral
|
| Form factor |
capless
|
N/A
|
cap
|
cap
|
capless
|
cap
|
| Product colour |
Silver
|
N/A
|
Orange
|
Yellow
|
Silver
|
Blue
|
| Device interface |
USB Type-A / USB Type-C
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
USB Type-A
|
| USB version |
3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
2.0
|
| Capacity |
32GB to 50GB
|
4GB to 6GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
64GB to 100GB
|
32GB to 50GB
|