j5create Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wireless Charging Station
£69.00
£57.50
Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wireless Charging Station
- Certified with advanced Qi2 wireless charging technology, offering iPhone® 12 series or later up to 15W of fast charging
- AndroidTM phones are able to wireless charging up to 15W fast charging also, as long as it can be attached along the magnetic charging pad
- 3-in-1 wireless charging station, charging your smartphones, Apple® Watch®, and AirPods® or WPC-compliant wireless charging earbuds at the same time
- Doubles as a simple phone stand when product is folded into a triangular stand
- Compatible with all QiTM & Qi2 protocol devices
More Information
| SKU | JUPW3215W-N |
|---|---|
| EAN | 4712795089059 |
| Manufacturer | j5create |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Description
Introducing the game-changer in wireless charging technology – Qi2! With this advance technology applied on our product – the Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wireless Charging Station, no more dilemmas from choosing between optimize charging for iPhone® or Android™ phone. Our revolutionary magnetic induction technology delivers blazing-fast 15W wireless charging, compatible with iPhone® 12 series or later and Android™ phones. Transform the charging setup effortlessly for a fresh look wherever with Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wireless Charging Station. Place it flat with your charging devices neatly place side by side on top, or fold it into a triangular stand, have your phone attach against the magnetic charging pad, sit back and relax on some videos while charging. It’s foldable; therefore, you may fold it and slip it into your baggage, ready to go! Just reimagine the next level of personalized comfort when watching a video or having a video conference, hands free anywhere you are! A total output of maximum 22.5W is perfect for charging 3 devices at the same time. 15W for magnetic wireless charging, 2.5W for Apple® Watch®, and 5W for earbuds or maybe another phone while open it wide. The safety of user is our top priority; the product comes with overheating, overcurrent, under voltage and FOD protection.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Taiwan |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Headphones, Smartphone, Smartwatch |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Phone compatible with Qi2, iPhone® 15 Series, iPhone® 14 Series, iPhone® 13 Series, iPhone® 12 Series, Earbuds: AirPods® Pro 2/Pro/3/2, or other earbuds support wireless charging, Apple® Watch®: Series 9/Ultra 2/Ultra/8/7/SE/6/5/4/3/2/1 |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Wireless charging | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| MagSafe compatible | Yes |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Power | |
| Input current | 3/3 A |
| Maximum power | 15 W |
| Input voltage | 5/9 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Headphones, Smartphone, Smartwatch |
| Power source type | USB |
| Compatibility | Phone compatible with Qi2, iPhone® 15 Series, iPhone® 14 Series, iPhone® 13 Series, iPhone® 12 Series, Earbuds: AirPods® Pro 2/Pro/3/2, or other earbuds support wireless charging, Apple® Watch®: Series 9/Ultra 2/Ultra/8/7/SE/6/5/4/3/2/1 |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 24712795089046 |
| Shipping (inner) case net weight | 2.1 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 296 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 169.5 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 262 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 262 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Country of origin | Taiwan |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 224 mm |
| Master (outer) case length | 230 mm |
| Master (outer) case height | 207 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.5 kg |
| Shipping (inner) case width | 10.4 cm |
| Shipping (inner) case length | 21.6 cm |
| Shipping (inner) case height | 18.5 cm |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 24712795089046 |
| Shipping (inner) case net weight | 2.1 kg |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Other features | |
| Country of origin | Taiwan |
| Compatibility | Phone compatible with Qi2, iPhone® 15 Series, iPhone® 14 Series, iPhone® 13 Series, iPhone® 12 Series, Earbuds: AirPods® Pro 2/Pro/3/2, or other earbuds support wireless charging, Apple® Watch®: Series 9/Ultra 2/Ultra/8/7/SE/6/5/4/3/2/1 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...
Shop NowDELL 450-18940 mobile device charger Indoor Black
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowVerbatim GNC-240 GaN Charger 240W with 1 x USB-C 1...
Shop NowVerbatim GNC-200 GaN Charger 200W with 2 x USB-C P...
Shop NowNewland NLS-MCD9350-01 mobile device charger
Shop NowBelkin BPZ003bt1MBK-B6 Universal Black AC Fast cha...
Shop NowLindy 120W 10 Port USB Charging Station
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - W...
Shop NowHYPER HyperJuice 100W USB-C GaN Travel Charger - B...
Shop NowBelkin WCH015MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowNewland NLS-CD9050-03X mobile device charger Mobil...
Shop NowVerbatim UTA-10 140W GaN III Universal Travel Adap...
Shop NowDELL 450-16903 mobile device charger Black Indoor
Shop Nowj5create JUP1565DC 67W GaN PD USB-C® Mini Charger...
Shop NowAnker Prime Laptop, Portable gaming console, Smart...
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V7CU mobile device charg...
Shop NowBelkin WIZ028MYWH mobile device charger White
Shop NowBelkin WIZ028MYBK mobile device charger Black
Shop NowAnker A2688341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowBelkin WCH016hqWH Universal White AC Fast charging...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowManhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Ou...
Shop NowBelkin WCH010myWH Laptop, Smartphone, Smartwatch, ...
Shop NowBixolon PQD-R210/STD mobile device charger Portabl...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowZebra CRD1S-RFD2000-1R mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra CBL-MC33-USBCHG-01 mobile device charger PDA...
Shop NowHoneywell 50121667-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra VCA400-02R mobile device charger Universal G...
Shop NowHoneywell 50138169-001 mobile device charger Bar c...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowSocket Mobile AC4054-1381 mobile device charger Bl...
Shop NowSamsung GP-XVG715ASEBW mobile device charger Black...
Shop NowZebra CBL-RFD49-USB1-01 mobile device charger RFID...
Shop NowHoneywell MB1-SCN10 mobile device charger Mobile c...
Shop NowHP M95377-001 mobile device charger Laptop Black A...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC5X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC7X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowZebra CUP-RFD90-TC2X-1R mobile device charger Bar ...
Shop NowDICOTA D31893 mobile device charger Laptop, Smartp...
Shop NowZebra 3PTY-RAM-HOL-ZE17-2U mobile device charger M...
Shop Nowj5create JUP43130F-FN 130W GaN USB-C® 4-Port Char...
Shop NowOur Pure Planet 15W Dual Wireless Charging Pad
Shop NowHoneywell 3011-8248-001 mobile device charger Mobi...
Shop NowZebra AK18913-003 mobile device charger Mobile com...
Shop NowMicrosoft Q5N-00006 mobile device charger Tablet B...
Shop NowMicrosoft Q5N-00003 mobile device charger Black In...
Shop NowMicrosoft Q5N-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowDELL 450-18652 mobile device charger Laptop Black ...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
j5create Qi2 3-in-1 Magnetic Travel Wi...
£69.00
£57.50
|
Hot Product
Zebra AK18913-003 mobile device charge...
£77.99
£64.99
|
Popular
DELL 450-16903 mobile device charger B...
£56.10
£46.75
|
Socket Mobile AC4054-1381 mobile devic...
£68.15
£56.79
|
Bestseller
Microsoft Q5N-00002 mobile device char...
£82.50
£68.75
|
New
Microsoft Q5N-00003 mobile device char...
£83.82
£69.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JUPW3215W-N
|
AK18913-003
|
450-16903
|
AC4054-1381
|
Q5N-00002
|
Q5N-00003
|
| Manufacturer |
j5create
|
Zebra
|
DELL
|
Socket Mobile
|
Microsoft
|
Microsoft
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|