Belkin WCH015MYWH mobile device charger Universal White AC Fast charging Indoor
£97.01
£80.84
BoostCharge Pro, 200W, 4-Port USB-C, GaN, white
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | WCH015MYWH |
| EAN | 0745883868186 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
Charge four USB-C devices at once with fast, safe GaN technology and impressive 200W total max power output. Universal compatibility supports fast charging for PD3.0 enabled devices including iPhones, MacBooks, Apple Watches, and more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overheating |
| Compatibility | iPad Pro (11") 3rd Gen iPad 9th gen iPad Pro (12.9") 5th Gen MacBook Air 13” MacBook Air 13" M1 (2020) MacBook Air 15" M2 (2023) MacBook Pro 13" M2 (2022) MacBook Pro 13" M1 (2020) MacBook Pro 16" iPad Air 4 iPhone 16 iPhone 16 Plus iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max iPhone 15 iPhone 15 Pro iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro Max iPhone 14 iPhone 14 Pro iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro Max iPhone 13 iPhone 13 mini iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max iPhone 12 iPhone 12 mini iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max Galaxy S21 5G Galaxy S21+ 5G Galaxy S21 Ultra 5G Galaxy S22 5G Galaxy S22+ 5G Galaxy S22 Ultra 5G Galaxy S23 Galaxy S23 Plus Galaxy S23 Ultra |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | GaN, Power Delivery 3.1 |
| USB Type-C ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Socket type | Type G (UK) |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| Design | |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Cable length | 1.5 m |
| Eco-friendly | Yes |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 200 W |
| Technical details | |
| Cables included | Power |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Overheating |
| Compatibility | iPad Pro (11") 3rd Gen iPad 9th gen iPad Pro (12.9") 5th Gen MacBook Air 13” MacBook Air 13" M1 (2020) MacBook Air 15" M2 (2023) MacBook Pro 13" M2 (2022) MacBook Pro 13" M1 (2020) MacBook Pro 16" iPad Air 4 iPhone 16 iPhone 16 Plus iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max iPhone 15 iPhone 15 Pro iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro Max iPhone 14 iPhone 14 Pro iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro Max iPhone 13 iPhone 13 mini iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max iPhone 12 iPhone 12 mini iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max Galaxy S21 5G Galaxy S21+ 5G Galaxy S21 Ultra 5G Galaxy S22 5G Galaxy S22+ 5G Galaxy S22 Ultra 5G Galaxy S23 Galaxy S23 Plus Galaxy S23 Ultra |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 91.4 mm |
| Depth | 119.4 mm |
| Height | 35.6 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | Power |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Cables included | Power |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Compatibility | iPad Pro (11") 3rd Gen iPad 9th gen iPad Pro (12.9") 5th Gen MacBook Air 13” MacBook Air 13" M1 (2020) MacBook Air 15" M2 (2023) MacBook Pro 13" M2 (2022) MacBook Pro 13" M1 (2020) MacBook Pro 16" iPad Air 4 iPhone 16 iPhone 16 Plus iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max iPhone 15 iPhone 15 Pro iPhone 15 Plus iPhone 15 Pro Max iPhone 14 iPhone 14 Pro iPhone 14 Plus iPhone 14 Pro Max iPhone 13 iPhone 13 mini iPhone 13 Pro iPhone 13 Pro Max iPhone 12 iPhone 12 mini iPhone 12 Pro iPhone 12 Pro Max Galaxy S21 5G Galaxy S21+ 5G Galaxy S21 Ultra 5G Galaxy S22 5G Galaxy S22+ 5G Galaxy S22 Ultra 5G Galaxy S23 Galaxy S23 Plus Galaxy S23 Ultra |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Microsoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply, EU Laptop, Tab...
Shop NowALOGIC SB-DCS10C mobile device charger Smartphone,...
Shop NowLindy 120W 10 Port USB Charging Station
Shop NowRAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V7CU mobile device charg...
Shop NowAnker A2688341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowAnker B25M8H21 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowAnker B25M8H11 mobile device charger Headphones, H...
Shop NowBelkin WIZ032MYBK mobile device charger Headset, S...
Shop NowBelkin WIZ032MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowHYPER HJ1001WHWWGL mobile device charger Gaming co...
Shop NowAnker A2683341 mobile device charger Universal Bla...
Shop NowBelkin WIZ027MYH36 mobile device charger Watch, He...
Shop NowBelkin WIZ027MYH37 mobile device charger Watch, He...
Shop NowBelkin UltraCharge Pro Smartphone, Smartwatch Sand...
Shop NowManhattan Mains USB-C Laptop Charging Station 4-po...
Shop NowAnker Prime Universal Black USB Fast charging Indo...
Shop NowHoneywell CT32-HB-UVN-0 mobile device charger Mobi...
Shop NowSatechi ST-TC100GM-EU mobile device charger Univer...
Shop NowBelkin WIZ037MYBK mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin WIZ040MYCH mobile device charger Headphones...
Shop NowBelkin WIZ040MYSD mobile device charger Headphones...
Shop NowManhattan 10-port USB-C Charging Station, USB-C Ou...
Shop NowSandberg Solar Charger 60W Lightweight
Shop NowBelkin UltraCharge Pro Smartphone, Smartwatch Char...
Shop NowMotorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile device charger Ba...
Shop NowZebra CRD1S0T-RFD40-TC2X-CHG-1R mobile device char...
Shop NowZebra CRD1S-RFD2000-1R mobile device charger Bar c...
Shop NowZebra CRD-MPM-1SCHGEU1-01 mobile device charger Po...
Shop NowHoneywell 851-064-416 mobile device charger Mobile...
Shop NowBelkin WIZ001MYBK mobile device charger Black Indo...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowHoneywell Home Base Mobile computer Black AC Indoo...
Shop NowDatalogic 94A150106 mobile device charger Mobile c...
Shop NowZebra CRD-TC2X-BS1CO-01 mobile device charger PDA ...
Shop NowZebra CR40-1S0T-TC5-G-01 mobile device charger Mob...
Shop NowHoneywell MB1-SCN10 mobile device charger Mobile c...
Shop NowZebra 3PTY-RAM-HOL-ZE17-2U mobile device charger M...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Universal White AC Indoor
Shop NowMotorola PS1450 mobile device charger Mobile compu...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Surface 65W Power Supply Laptop, Tablet,...
Shop NowBelkin BoostCharge Pro Headset, Smartphone, Smartw...
Shop NowBelkin WCH010myWH Laptop, Smartphone, Smartwatch, ...
Shop NowHoneywell CT50-MC mobile device charger PDA Black ...
Shop NowMicrosoft Q5N-00006 mobile device charger Tablet B...
Shop NowGetac GAD2X4 mobile device charger Laptop, Tablet ...
Shop NowMicrosoft Q5N-00003 mobile device charger Black In...
Shop NowMicrosoft Q5N-00002 mobile device charger Tablet B...
Shop NowApple 140W USB-C Power Adapter
Shop NowZebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device charger Mobi...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Belkin WCH015MYWH mobile device charge...
£97.01
£80.84
|
Popular
Motorola CBL-TC7X-USB1-01 mobile devic...
£108.41
£90.34
|
Hot Product
Microsoft Q5N-00002 mobile device char...
£81.18
£67.65
|
New
Microsoft Q5N-00003 mobile device char...
£82.50
£68.75
|
Motorola PS1450 mobile device charger...
£104.48
£87.07
|
Bestseller
Zebra PWR-BGA12V108W0WW mobile device...
£90.44
£75.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WCH015MYWH
|
CBL-TC7X-USB1-01
|
Q5N-00002
|
Q5N-00003
|
PS1450
|
PWR-BGA12V108W0WW
|
| Manufacturer |
Belkin
|
Zebra
|
Microsoft
|
Microsoft
|
Zebra
|
Zebra
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|
N/A
|
N/A
|