Microsoft Surface USB4 Dock Wired Black
£218.46
£182.05
100W USB-C power supply (up to 65W passthrough), USB-A, 2 x USB-C, HDMI 2.1, Gigabit LAN
More Information
| SKU | EP2-19987 |
|---|---|
| EAN | 0196388443949 |
| Manufacturer | Microsoft |
| Availability | Y |
Description
Ultrafast data transfer speeds, expanded port options for essential accessories, up to 65W of power passthrough to charge devices, and dual 4k monitor support make the Surface USB4 Dock ideal for your setup. Thanks to its compatibility with USB-C® and USB4®/Thunderbolt™ 4 devices, it’s the perfect blend of speed, power, and versatility.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Host interface | USB4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB4 ports quantity | 2 |
| Network | |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Number of displays supported | 2 |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 100 W |
| USB cable length | 0.8 m |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 206 g |
| Width | 120 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 15 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Station - Universal Multi-Display...
Shop NowPlugable Technologies 4K USB C Docking Station Tri...
Shop NowMicrosoft Surface USB4 Dock Wired Black
Shop NowMicrosoft Surface USB4 Dock Wired Black
Shop NowKensington SD5000T5 EQ Thunderbolt 5 Triple 4K Doc...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowStarTech.com Universal USB4 & Thunderbolt 4 Dockin...
Shop NowAnker A83772Z1 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowHP USB-C/A Universal Dock G2
Shop NowLenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowKensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking S...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowOWC Thunderbolt Go Dock Docking Thunderbolt 4 Grey
Shop NowLindy DST-Pro Universal, USB-C and Type A Hybrid L...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 WorkStation Wired Bl...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expansion Chassis,...
Shop NowMicrosoft Surface USB4 Dock Wired Black
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop Nowi-tec USB-C KVM Dock PRO for Three Hosts, Dual Vid...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB4 Docking Station, ...
Shop NowASUS USB-C Stand Dock DC310 Wired USB 3.2 Gen 2 (3...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowKensington AD4010T4 Thunderbolt 4 and USB4 Quad Vi...
Shop NowStarTech.com Triple-Monitor USB-C Docking Station,...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 5 Docking Station, DP / H...
Shop NowDELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 WorkStation Wired Bl...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowStarTech.com USB-C & USB-A Dock - Hybrid Universal...
Shop NowOWC Thunderbolt 4 Wired Black, Grey
Shop NowHP USB-C/A Universal Dock G2
Shop NowLenovo 40B00300DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowStarTech.com Universal Laptop Docking Station, Hyb...
Shop NowLenovo 40B00300IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowStarTech.com USB-C Triple Monitor Docking Station ...
Shop NowTargus DOCK116GLZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL UD22 Docking Thunderbolt Black
Shop NowStarTech.com USB C Dock - 4K 60Hz Quad Monitor Dis...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowDELL DELL-WD25TB4 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowLenovo Thunderbolt 3 Essential Dock Grey
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowDELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
Shop NowDELL WD19S-180W (without AC adaptor) Wired USB 3.2...
Shop NowASUS Simpro Dock 2 Wired Thunderbolt 3 Black, Blue
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowLenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-A Dock Wired...
Shop NowLenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop NowDELL WD19TBS-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ...
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowTargus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AF0135IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowLenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowKensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Dockin...
Shop NowDELL Universal Dock - UD22
Shop NowDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired Black
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowDELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Ty...
Shop NowDELL Pro SD25 Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Microsoft Surface USB4 Dock Wired Black
£218.46
£182.05
|
Popular
DELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
£322.74
£268.95
|
Recommended
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
£274.54
£228.78
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
£176.22
£146.85
|
Hot Product
Lenovo 40AF0135IT laptop dock/port rep...
£178.86
£149.05
|
New
Lenovo ThinkPad Hybrid USB-C with USB-...
£180.18
£150.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EP2-19987
|
DELL-D6000
|
TB31PCIEX16
|
40AF0135DK
|
40AF0135IT
|
40AF0135SA
|
| Manufacturer |
Microsoft
|
DELL
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
Lenovo
|
Lenovo
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|