Lindy 7.5m Standard HDMI Cable, Anthra Line
£35.56
£29.63
7.5m Standard HDMI Cable, Anthra Line
- Superior performance and design Standard HDMI 2.0 cable
- Supports UHD resolutions up to 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit
- Robust PVC housing, gold plated connectors and contacts
- Triple shielded cable, corrosion resistant bare copper 24AWG conductors
- HDMI 2.0 compliant, 3D, 4K, 10.2Gbps, HEC, ARC, CEC, Dolby® True HD, DTS-HD Master Audio; 10 year warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 36966 |
| EAN | 4002888369664 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
From the Lines cable connectivity concept developed by Lindy, Anthra Line HDMI cables are the professional choice for high performance connections in commercial AV and IT installations.
Anthra Line HDMI cables are premium connections that feature triple shielded with 24AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit are supported. Anthra Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
These HDMI 2.0 cables support 10.2Gbps bandwidth capacity in cable lengths from 7.5m up to 20m.
Anthra Line HDMI cables are available in lengths from 0.3m to 20m.
Anthra Line HDMI cables are premium connections that feature triple shielded with 24AWG copper conductors for performance and corrosion resistance. High quality gold plated contacts and connectors maintain optimal signal integrity and maximum reliability.
UHD resolutions up to 4K 4096x2160@60Hz 4:2:0 8bit are supported. Anthra Line HDMI cables are also capable of transmitting 32 channel audio and Dolby® True HD.
These HDMI 2.0 cables support 10.2Gbps bandwidth capacity in cable lengths from 7.5m up to 20m.
Anthra Line HDMI cables are available in lengths from 0.3m to 20m.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| AWG wire size | 24 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Colour sampling | 4:2:0 |
| Bending radius (min) | 9.8 cm |
| Contact material | Phosphor bronze |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Shield material | Aluminium |
| Nominal attenuation | 300kHz-825MHz --- 15dB 825MHz-2.475GHz --- 15 - 29dB 2.475GHz-4.125GHz --- 29 - 44dB 4.125GHz-5.1GHz --- 44 - 48dB |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, UL |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 9.8 mm |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 21.4 x 41.44 x 12.7 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 21.4 x 41.44 x 12.7 mm |
| Package type | Polybag |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct 99HDHS-115 HDMI cable 15 m HDMI Type...
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowCables Direct HDMI-EXT10M HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10SLV HDMI cable 10 m HDMI T...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10K HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowCables Direct 77HD419-20LSZH HDMI cable 20 m HDMI ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 5m Ultra Flexible
Shop NowLindy Ultra High Speed HDMI Slim Cable 0.5m
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowLindy 1m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowMicroconnect ECO-MC-HDM19197.5V2.0 HDMI cable 7.5 ...
Shop NowDigitus HDMI Repeater
Shop NowMicroconnect ECO-MC-HDM191910V2.0 HDMI cable 10 m ...
Shop NowLindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowMicroconnect MC-HDM191915V2.0 HDMI cable 15 m HDMI...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowBelkin 4K Ultra High Speed HDMI cable 2 m HDMI Typ...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowLindy Ultra High Speed HDMI Slim Cable 1m
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowStarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra High Speed ...
Shop NowLindy 36506 HDMI cable 7.5 m HDMI Type A (Standard...
Shop NowLindy 1m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with E...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 7.5m Ultra Flexible
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowCables Direct CDLHDFLAT-15K HDMI cable 15 m HDMI T...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowCables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI cable HDMI ...
Shop NowLogiLink HDMI, 15m HDMI cable HDMI Type A (Standar...
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE W/LOCK SPIKE
Shop NowLindy 2m High Speed Micro HDMI to HDMI Cable
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD5 HDMI cable 5 m HDMI Type A (...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD7.5 HDMI cable 7.5 m HDMI Type...
Shop NowVision TC 5MHDMI8K/BL HDMI cable 5 m HDMI Type A (...
Shop NowCablenet 20m HDMI 1.4b Male - Male 1080p Hi Speed+...
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certifi...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 10m Ultra Flexible
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowVivolink PRO HDMI+USB+VGA/AUDIO
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Cromo Line
Shop NowKramer Electronics HDMI/HDMI, 4.6m HDMI cable HDMI...
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 7.5m Ultra Flexible HDMI 2...
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowStarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flexible HDMI 2....
Shop NowStarTech.com 23ft (7m) Premium Certified HDMI 2.0 ...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowKramer Electronics HDMI 15ft HDMI cable 4.6 m HDMI...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 5m Ultra Flexible HDMI 2.0...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 7.5m Standard HDMI Cable, Anthra...
£35.56
£29.63
|
Popular
Cables Direct HDMI - HDMI M/M 20m HDMI...
£39.78
£33.15
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 15m
£33.68
£28.07
|
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.20
£34.33
|
Hot Product
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 4.6m HDM...
£36.67
£30.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
36966
|
99HDHS-120
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4FC
|
HDM191915V1.4W
|
C-HM/HM/PRO-15
|
| Manufacturer |
Lindy
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Kramer Electronics
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|