Vivolink PRO HDMI LSZH
£35.51
£29.59
Pro HDMI Cable LSZH 7.5m
- All HDMI resolutions up to 4K (4096x2160p @60Hz), including 3D video
- Support sample rate 4:4:4
- High Dynamic Range (HDR)
- Transfer speed 18 Gbit/s
- HDCP 2.2
- Supports Deep Color, up to 16-bits per channel, including x.v.Color standard
- Supports the 21:9 cinema aspect ratio
- Supports SA-CD, DVD-Audio, DTS-HD Master Audio, Dolby TrueHD, and other highde inition audio standards
- Audio Return Channel
- Auto Lip Sync
- Supports up to 32 audio channels and a 1536 kHz audio sampling rate
- Dynamic sound synchronization
- Supports extended CEC (Consumer Electronics Control) commands and functions
- the HDMI Ethernet Channel, and the Audio Return Channel features
- Fully assembled with 19 pins connected
- High quality HDMI A connector, 15um gold min. in contact area for high reliability
- and professional use
- 99,9% pure copper wires for lossless picture transmission
- Triple shielded cable and extra shielding in the connector
- High Flexibility ensuring small bending radius
- Low Smoke & Zero Halogen
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | PROHDMIHDLSZH7.5 |
| EAN | 5704174005094 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
High Performance and High Speed HDMI 2.0 18Gbit Cable with Ethernet.
Supports Resolutions up to 4K@60Hz with HDCP 2.2, CEC and ARC
Ultra flexible.
Low Smoke & Zero Halogen.
Supports Resolutions up to 4K@60Hz with HDCP 2.2, CEC and ARC
Ultra flexible.
Low Smoke & Zero Halogen.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Dolby technologies | DTS-HD Master Audio |
| Colour depth | 16 bit |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| AWG wire size | 26 |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Cable jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| HDCP version | 2.2 |
| RGB support | 4:4:4 |
| Supported digital audio channels (uncompressed) | 32 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 410 g |
| Cable diameter | 8 mm |
| Package weight | 510 g |
| Package width | 187 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 510 g |
| Package width | 187 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 75 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Vivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowVivolink PRO HDMI W/USB 2.0 A/B (AMP)
Shop NowCables Direct HDMI-EXT10M HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowLindy 2m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 5m Ultra Flexible
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10SLV HDMI cable 10 m HDMI T...
Shop NowCables Direct CDLHD8K-10K HDMI cable 10 m HDMI Typ...
Shop NowCables Direct 77HD419-20LSZH HDMI cable 20 m HDMI ...
Shop NowLindy Ultra High Speed HDMI Slim Cable 0.5m
Shop NowVision TC 10MHDMI8K HDMI cable 10 m HDMI Type A (S...
Shop NowCables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable 20 m HDMI T...
Shop NowCables Direct 99HDHS-115 HDMI cable 15 m HDMI Type...
Shop NowCables Direct 20m HDMI m/m HDMI cable HDMI Type A ...
Shop NowMicroconnect ECO-MC-HDM19197.5V2.0 HDMI cable 7.5 ...
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m, White
Shop NowMicroconnect ECO-MC-HDM191910V2.0 HDMI cable 10 m ...
Shop NowStarTech.com 5m (16ft) Certified Ultra High Speed ...
Shop NowStarTech.com 10m (33ft) Active High Speed HDMI Cab...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD7.5 HDMI cable 7.5 m Black
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable with Ethe...
Shop NowBelkin 4K Ultra High Speed HDMI cable 2 m HDMI Typ...
Shop NowStarTech.com 16ft (5m) HDMI 2.1 Cable 8K - Certifi...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowLindy 36506 HDMI cable 7.5 m HDMI Type A (Standard...
Shop NowCablenet 20m HDMI 1.4b Male - Male 1080p Hi Speed+...
Shop NowDigitus HDMI High Speed with Ethernet Connection C...
Shop NowVision TC 10MHDMI8K/BL HDMI cable 10 m HDMI Type A...
Shop NowVivolink PROHDMIFUHD5 HDMI cable 5 m Black
Shop NowMicroconnect HDMI High Speed cable, 15m
Shop NowMicroconnect MC-HDM191920V2.0 HDMI cable 20 m HDMI...
Shop NowLindy Ultra High Speed HDMI Slim Cable 1m
Shop NowLindy 10m 8K60Hz HDMI Cable, Black Line
Shop NowStarTech.com 10m (32.8ft) Active High Speed HDMI C...
Shop NowVision TC 5MHDMI8K/BL HDMI cable 5 m HDMI Type A (...
Shop NowVivolink PRO HDMI ARMOURED CABLE
Shop NowLogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI Type A (Stan...
Shop NowLindy 3m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A/D...
Shop NowVivolink PRO HDMI+USB+VGA/AUDIO
Shop NowCisco CAB-2HDMI-3M-GR= HDMI cable HDMI Type A (Sta...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 10m Ultra Flexible
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable White 7.5m Ultra Flexible
Shop NowLogiLink HDMI, 15m HDMI cable HDMI Type A (Standar...
Shop NowCables Direct CDLHDFLAT-15K HDMI cable 15 m HDMI T...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 7.5m Ultra Flexible HDMI 2...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim Active High Speed HDMI 2.0 A...
Shop NowVision TC 5MHDMI8K HDMI cable 5 m HDMI Type A (Sta...
Shop NowLindy 4.5m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with E...
Shop NowMicroconnect MC-HDM191915V2.0 HDMI cable 15 m HDMI...
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 10m Ultra Flexible HDMI 2....
Shop NowStarTech.com 23ft (7m) Premium Certified HDMI 2.0 ...
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE W/LOCK SPIKE
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink PRO HDMI CABLE METAL HEAD HDMI 2.0 4K
Shop NowVivolink Pro, HDMI 2.1, 8K, 120Hz, 48 Gb/s, 3m, bl...
Shop NowLindy 2m High Speed Micro HDMI to HDMI Cable
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowStarTech.com High Speed HDMI Cable M/M - 4K @ 30Hz...
Shop NowDigitus HDMI High Speed connection cable, with amp...
Shop NowStarTech.com 10m High Speed HDMI® Cable – Ultra...
Shop NowLindy 1m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowDigitus HDMI Repeater
Shop NowVivolink PRO HDMI LSZH
Shop NowDigitus HDMI AOC Hybrid Fiber Optic Cable, UHD 4K,...
Shop NowNeomounts HDMI35MM HDMI cable - 10 metres
Shop NowLindy 5m High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowVivolink Pro HDMI Cable 5m Ultra Flexible HDMI 2.0...
Shop NowLindy 2m Ultra High Speed HDMI Cable, Gold Line
Shop NowLindy 3m CROMO Slim High Speed HDMI Cable with Eth...
Shop NowLindy 10m Standard HDMI Cable, Anthra Line
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Vivolink PRO HDMI LSZH
£35.51
£29.59
|
New
Cables Direct 99HDHS-120WHT HDMI cable...
£40.81
£34.01
|
Microconnect HDMI High Speed cable, 15m
£33.82
£28.18
|
Recommended
Microconnect HDMI High Speed cable, 15...
£41.35
£34.46
|
Bestseller
Digitus HDMI Repeater
£32.99
£27.49
|
Popular
LogiLink CHB1115 HDMI cable 15 m HDMI...
£48.41
£40.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PROHDMIHDLSZH7.5
|
99HDHS-120WHT
|
HDM191915V1.4FC
|
HDM191915V1.4W
|
DS-55901
|
CHB1115
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Cables Direct
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Digitus
|
LogiLink
|
| Connector 1 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 2 |
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|