Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
£90.91
£75.76
SmartMountXT Universal Tilt Wall Mount for 39" to 75" Displays
- Universal mount fits displays with mounting patterns up to 742 x 405mm (29.21" W x 15.95" H) and accommodates up to 600 x 400mm VESA® patterns
- Adjustable 15° forward tilt and 5° backward tilt for finding the optimal viewing angle
- Easy-GripTM ratcheting handle locks tilt angle into place
- Up to 0.25" (6mm) of vertical adjustment on each universal display adaptor bracket for post-installation leveling and height adjustment fine-tuning
- Horizontal display adjustment up to 8.00" (203mm) for centering display on wall
- Includes all necessary wall and display attachment hardware
- Integrated security options available
- Design is UL listed and tested to four times stated load capacity
- For mounts requiring theft resistant hardware, installed with security tool (included), please purchase ST650
- For mounts requiring standard hardware, installed with a Philips screwdriver, please purchase ST650P
More Information
Description
Limitless placement opportunities are delivered with speed and ease with both horizontal and vertical adjustment capability. Its slim, open wall plate architecture delivers display placement flexibility and enables hands-free behind-the-display access along with cable management. Quick and easy installation and optional IncreLok™ tilt technology complete the ultimate secure, low profile flat panel installation.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 99.1 cm (39") |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Maximum weight capacity | 79 kg |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Compatibility | LCD/Plasma |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Design | |
| Certification | UL, RoHS |
| Compatibility | LCD/Plasma |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | UL, RoHS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 794 mm |
| Height | 429 mm |
| Weight | 3.7 kg |
| Depth (min) | 6.7 cm |
| Depth (max) | 13.7 cm |
| Packaging data | |
| Package width | 843 mm |
| Package depth | 272 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package weight | 4.7 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Screen size compatibility | 812.8 - 1422.4 mm (32 - 56") |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Manhattan Floor Stand for TV & Monitor Mounts (Ult...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowNeomounts WL40-550BL18 TV mount wall 43-75" - full...
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowErgotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0079 TV mount/stand 177.8 cm (70")
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowMultibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowNeomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Recommended
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST640P TV mount 127 cm (50&qu...
£97.13
£80.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST650P
|
47-093-800
|
45-268-026
|
45-269-009
|
SF660P
|
ST640P
|
| Manufacturer |
Peerless
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|