Neomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-100" - fixed
£86.47
£72.06
Neomounts LFD-W1000 Fixed TV mount wall - 60-100" - max 125 kg - VESA 200x200-900x600 - d 3,2 cm - black
More Information
Description
The Neomounts wall mount, model LFD-W1000 is a fixed wall mount for flat screens up to 100". This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Depth of this mount is 3.2 centimetres.
Neomounts LFD-W1000 is suitable for screens up to 100" (254 cm). The weight capacity of this product is 125 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 900x600mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Neomounts LFD-W1000 is suitable for screens up to 100" (254 cm). The weight capacity of this product is 125 kg. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 900x600mm.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 125 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 152.4 cm (60") |
| Panel mounting interface | 200 x 200,200 x 300,200 x 400,300 x 200,300 x 300,350 x 350,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,500 x 500,500 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,680 x 300,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600,900 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 900 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 125 kg |
| Ergonomics | |
| Distance to the wall (max) | 3.2 cm |
| Type | Fixed |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Distance to the wall (max) | 3.2 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 6.25 kg |
| Master (outer) case net weight | 25 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.55 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 415 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 1115 mm |
| Package weight | 6.3 kg |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1130 mm |
| Master (outer) case length | 180 mm |
| Master (outer) case height | 430 mm |
| Master (outer) case gross weight | 25 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 25 kg |
| Products per pallet (EU) | 44 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Multibrackets M Universal Fixed Wallmount SD MAX 8...
Shop NowChief RLF3 TV mount/stand 2.18 m (86") Black
Shop NowLogiLink TV wall mount, 50–90", tilt, swivel, 75...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowManhattan Trolley Mount Stand for TV & Monitors, F...
Shop NowManhattan Floor Stand for TV & Monitor Mounts (Ult...
Shop NowVivolink VLMW60100 TV mount/stand 2.54 m (100") Bl...
Shop NowStarTech.com TV Wall Mount supports 60-100 inch VE...
Shop NowStarTech.com Full Motion TV Wall Mount - 32-55 inc...
Shop NowNeomounts PLASMA-W200BLACK TV mount wall 37-85" - ...
Shop NowErgotron 61-143-003 TV mount/stand Silver
Shop NowNeomounts WL40S-850BL14 TV mount wall 40-65" - ful...
Shop NowNeomounts WL40-550BL16 TV mount wall 40-65" - full...
Shop NowLogiLink BP0115 TV mount/stand 2.29 m (90") Black
Shop NowLogiLink BP0121 TV mount/stand 139.7 cm (55") Blac...
Shop NowLogiLink BP0079 TV mount/stand 177.8 cm (70")
Shop NowNeomounts WL35-750BL16 Heavy duty wall mount 42-86...
Shop NowNeomounts WL35-750BL18 Heavy duty wall mount 55-98...
Shop NowVivolink VLMW2355A TV mount/stand 139.7 cm (55") B...
Shop NowB-Tech Universal Flat Screen Wall Mount with Tilt
Shop NowNeomounts WL70-450BL11 Monitor/TV mount wall 17-32...
Shop NowB-Tech XRWALLT 165.1 cm (65") Black
Shop NowChief RLXT3 TV mount 2.16 m (85") Black
Shop NowPeerless PT650 TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless PF660 TV mount 2.29 m (90") Black
Shop NowPeerless ST650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Swing Arm 106.7 cm (42")...
Shop NowPeerless SF660P TV mount 2.03 m (80") Black
Shop NowErgotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7 cm (42") Bla...
Shop NowB-Tech XRWALLFXL 2.18 m (86") Black
Shop NowNeomounts FPMA-C340BLACK Monitor/TV mount ceiling ...
Shop NowPeerless ST640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowB-Tech XRWALLF 165.1 cm (65") Black
Shop NowB-Tech XL Universal Flat Screen Wall Mount (VESA 9...
Shop NowPeerless SF650P TV mount 190.5 cm (75") Black
Shop NowPeerless SF640P TV mount 127 cm (50") Black
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Neomounts LFD-W1000 TV mount wall 60-1...
£86.47
£72.06
|
Popular
Ergotron 100 Series Double Pivot 61 cm...
£76.04
£63.37
|
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£96.12
£80.10
|
Ergotron LX HD Wall Mount Pivot 106.7...
£75.10
£62.58
|
Hot Product
Peerless SF660P TV mount 2.03 m (80&qu...
£90.91
£75.76
|
Bestseller
Peerless ST650P TV mount 190.5 cm (75&...
£90.91
£75.76
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LFD-W1000
|
47-093-800
|
45-268-026
|
45-269-009
|
SF660P
|
ST650P
|
| Manufacturer |
Neomounts
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Ergotron
|
Peerless
|
Peerless
|
| Product colour |
Black
|
N/A
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|